افزایش ۱۰ برابری صادرات کنسانتره سنگ آهن

عصر معدن- تجارت بخش معدن و صنایع معدنی در مدت ۱۰ ماه امسال حاکی از صدور پنج میلیون و ۵۵۲ هزار تن کنسانتره سنگ آهن به ارزش ۳۹۸ میلیون دلار بود که نسبت به دوره مشابه پارسال از نظر وزن یک هزار و ۱۲۲ درصد و از نظر ارزش ۹۶۶ درصد رشد داشت.

به گزارش مبین نیوز از ایرنا، بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، میزان سنگ آهن دانه بندی در این دوره هفت هزار و ۲۰۴ تن به ارزش ۲۰۳ میلیون دلار بود.
صادرات سنگ آهن دانه بندی در ۱۰ ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال از نظر وزنی ۵۵ درصد کاهش و از نظر ارزشی نیز ۷۷ درصد افت پیدا کرد.
آمار تولید ۱۰ ماهه سنگ آهن هشت واحد مورد بررسی که از سوی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) منتشر شده ، نشان دهنده تولید بیش از ۲۹ میلیون و ۸۹۸ هزار تن است که میزان استخراج سنگ خام افزون بر ۵۵ میلیون و ۷۱ هزار تن و میزان سنگ آهن ارسالی به واحد های تولیدی بیش از ۳۰ میلیون و ۸۵ هزار تن ثبت شد.
این آمار مربوط به تولید سنگ آهن جلال آباد (کرمان)، چادرملو (یزد)، سیرجان ۲ ، مرکزی ، میشدوان، چاه گز (کرمان) و سنگان در خراسان رضوی است.
عملکرد تولید ۹ ماهه سنگ آهن که از سوی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) منتشر شده بود، رقم بیش از ۲۷ میلیون و ۳۱ هزار تن را نشان داد.
همچنین میزان استخراج سنگ آهن خام بالغ بر ۴۸ میلیون و ۷۵۹ هزار و ۹۸۶ تن و محصول ارسالی برای مصرف ۲۶ میلیون و ۹۷۳ هزار و ۴۸۶ تن بود.
آمار تجارت خارجی ۹ ماهه امسال در بخش معدن و صنایع معدنی نشان می دهد مجموع ارزش صادرات سنگ آهن کنسانتره و دانه بندی به رقم ۵۳۷٫۱ میلیون دلار رسید که از این رقم سهم سنگ آهن کنسانتره ۳۴۶٫۴ میلیون دلار بود و در مقایسه با دوره مشابه پارسال رشد یک هزار و ۳۵۲ درصدی داشت.
میزان صادرات سنگ آهن کنسانتره در مدت ۹ ماهه ۹۷ به میزان چهار میلیون و ۷۴۴ هزار و ۸۵۰ تن ثبت شد که نسبت به ۹ ماهه ۹۶ ( منتهی به آذر) یک هزار و ۶۱۹ درصد افزایش نشان می دهد.
علاوه براین ۶ میلیون و ۶۸۳ هزار و ۹۲۶ تن سنگ آهن دانه بندی نیز در مدت ۹ ماهه صادر شد که در مقایسه با دوره مشابه پارسال ۵۳ درصد کاهش داشت و ارزش آن نیز به رقم افزون بر ۱۹۰٫۷ میلیون دلار رسید که نسبت به دوره مورد بررسی ۷۶ درصد افت ثبت کرد.
براساس جداول آماری وزارت صنعت، معدن و تجارت در نخستین سال برنامه ششم توسعه (۱۳۹۶) بیش از ۳۴ میلیون و ۴۷۶ هزار تن سنگ آهن تولید شد.این میزان نسبت به تولید ۳۱ میلیون و ۷۱۱ هزار و ۴۰۰ تنی سال ۱۳۹۵ رشد ۸٫۷ درصدی داشت.
صادرات سنگ آهن ایران در دوره پنج ساله ۱۳۹۲ تا پایان ۱۳۹۶ به ارزش پنج میلیارد و ۷۳ میلیون دلار ثبت شد، بنابراین متوسط سالیانه آن بیش از یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار است.

دانلود با کیفیت