سمینار اقتصادی “مسیری به سوی تجارت” در جهت افزايش روابط اقتصادي ايران و ژاپن در توکيو برگزار شد.

در جهت افزايش روابط اقتصادي ايران و ژاپن؛
سمینار اقتصادی “مسیری به سوی تجارت” به مناسبت بزرگداشت نودمین سال روابط دیپلماتیک ایران و ژاپن، در توکيو برگزار شد.

به گزارش مبین نیوز از سرويس بين الملل خبرگزاری صداوسیما، سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن با همکاری سازمان تجارت خارجی ژاپن “جترو” و به مناسبت بزرگداشت نودمین سال روابط دیپلماتیک میان ایران و ژاپن ، سمینار اقتصادی “مسیری به سوی تجارت” را برگزار کرد.”مرتضی رحمانی موحد” سفیر کشورمان در ژاپن مزیت های اقتصادی و همچنین ظرفیت های منطقه ای جمهوری اسلامی ایران را بررسی کرد.


وی با اشاره به جمعیت ۸۲ میلیونی ایران و ۶۵۰ میلیون نفری منطقه و همچنین ۱۴۰۰ کیلومتر سواحل ایران در خلیج فارس و دریای عمان و بنادر فعال در کرانه خزر ، ایران را به عنوان کشور کلیدی در این منطقه معرفی نمود.


سفیر کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود تاکید نمود که جمهوری اسلامی ایران تحریم های یک جانبه آمریکا را به رسمیت نمی شناسد و‌آن را اقدامی خلاف مقررات و قوانین بین المللی به ویژه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد می داند و لذا تمام تلاش خود را برای توسعه روابط عادی اقتصادی با همه کشورها از جمله ژاپن به کار خواهد بست.
“اوسامو میزویی” معاون خاورمیانه ای سازمان “جترو” در سخنان خود ضمن مرور روابط این سازمان با ایران اعلام نمود که اولین دفتر “جترو” در خاورمیانه در سال ۱۹۵۸ در تهران تاسیس گردید.


“جترو” تقریبا همه ساله در نمایشگاه بین المللی تهران حضور داشته است. در سال ۲۰۰۳ نیز ایران یک نمایشگاه اختصاصی در دفتر مرکزی “جترو” برگزار نمود.


وی افزود: سمینار اقتصادی امروز فرصتی است که ما مجددا روابط دوستانه و تاریخی ایران و ژاپن را مورد تاکید قرار دهیم. وی در ادامه اعلام نمود که زمان و فرصت کافی برای آماده شدن برنامه ها و همکاری اقتصادی بین دو کشور مهیا است و ژاپن آماده انتقال تکنولوژی در زمینه های مختلف از جمله محیط زیست و آب به طرف های ایرانی است.


“شکوری” رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران و رییس کمیته مشترک تجاری ایران و ژاپن از دیگر سخنران این همایش بود که ضمن برشمردن ۱۰ مورد از ویژگی های خاص ایران برای سرمایه گذاری، زمینه ها و حوزه های گوناگونی که ظرفیت تولید ارزش افزوده دارند را برای نمایندگان شرکتها و موسسات ژاپنی تشریح و بر آمادگی بخش خصوصی ایران برای تقویت ارتباطات و همکاری ها با طرف های ژاپنی تاکید نمود.
“ساکاناشی” سرپرست موسسه اقتصاد انرژی که اخیرا در سفری به تهران با بخشهای خصوصی و دولتی ملاقات داشته است طی سخنانی اعلام نمود همانطور که می دانید، ترامپ تحریم های مختلفی را علیه ایران تحمیل کرده است، و این به این معنی است که وی از شرایط کنونی ایران راضی نمی باشد. آقای ترامپ می کوشد تا با اعمال تحریم ها، ایران را به کشور دلخواه خود تبدیل نماید.


البته ، فراموش نکنیم که ژاپن، ایالات متحده آمریکا نیست، و ما نباید تحت تاثیر این تبلیغات منفی و فشارهای رسانه های غربی قرار بگیریم.


“ایوازاکی” اقتصاد دان در مرکز مطالعات سازمان “جترو” در سخنان خود به تشریح ویژگی های تجارت در ایران و تفاوت های آن با تجارت نوع ژاپنی آن پرداخت وی همچنین تفاوت های فرهنگی تاثیر گذار در تجارت در دو کشور ایران و ژاپن را مورد واکاوی قرار داد.


“پاشا زنوزی” مدیر عامل شزان از مجموعه های فعال در عرصه استارت آپ ها و فن آوری های نوین در سخنان خود چگونگی تبدیل ایده ها به کالا و ورود آن به تجارت و نقش موسسات حمایتی در تقویت این هسته های اقتصادی را تشریح نمود. در پایان سوالات گوناگونی از سوی حاضرین مطرح گردید که از سوی سخنرانان پاسخ داده شد.


لازم به ذکر است که حدود ۱۱۰ نفر از شرکت های مختلف ژاپنی در این همایش حضور داشته و این استقبال بسیار خوب، حکایت از توجه و رویکرد اقتصاد ژاپن به ظرفیت ها و استعدادهای توسعه همکاری های تجاری با جمهوری اسلامی ایران دارد.

مطالب مرتبط