کرباسیان؛‌ از افتتاح طرح ها تا اشتغال و رشد صادرات

کرباسیان در گفت و گو با ایرنا؛‌

از افتتاح طرح ها تا اشتغال و رشد صادرات


رییس هیات عامل ایمیدرو در گفت و گویی با ایرنا به تشریح عملکرد بخش معدن و صنایع معدنی در سال ۱۳۹۶ پرداخت. مهدی کرباسیان گزارشی از افتتاح طرح ها،‌ اشتغال و رشد صادرات ارایه کرده است.

به گزارش مبین نیوز از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، مهدی کرباسیان از افتتاح و راه اندازی ۳۰ طرح بزرگ معدن و صنایع معدنی با سرمایه گذاری ۳میلیارد و ۳۰۰میلیون دلار و اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم بیش از ۷۵هزار نفر در سال ۹۶ خبر داد. وی گفت: این طرح ها در چارچوب برنامه های ایمیدرو و شرکت های تابعه و وابسته محقق شده است.

وی ابراز امیدواری کرد: تراز زنجیره فولاد در پایان سال ۱۳۹۷ پس از سالها تلاش برقرار شود و در چارچوب سند چشم انداز ( دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تنی فولاد ) پیش رویم.

رکورد صادرات هشت میلیون تنی فولاد
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی سالها از وارد کنندگان چندین میلیونی فولاد بود، اما با برنامه ریزی های به عمل آمده در دولت تدبیر و امید در سالهای گذشته به یک صادرکننده فولادی تبدیل شده ایم.
وی گفت: امسال رکورد صادرات فولاد شکسته می شود و از رقم هشت میلیون تن نیز فراتر خواهیم رفت و این از دستاورد های دولت دوازدهم محسوب می شود .
ایران براساس آمار انجمن جهانی فولاد در سال ۲۰۱۷ به عنوان سیزدهمین فولاد ساز دنیا رسید و انتظار می رود در ۱۴۰۴ به جایگاه هفتمین فولاد ساز دست یابد.

تولید مس محتوی معدنی به میزان ۳۰۰ هزار تن
رییس هیات عامل سازمان ایمیدرو ضمن اعلام اینکه رکورد تولید مس محتوی معدنی در سال ۱۳۹۶ شکسته شد، گفت: افزایش چشمگیر در این بخش صورت گرفت و به میزان ۳۰۰ هزار تن دست یافتیم.
براساس آمار گمرک جمهوری اسلامی در مدت ۱۰ ماه امسال میزان صادرات مس و محصولات پایین دستی به بیش از ۳۷۹٫۵ هزار تن و ارزش ۴۰۹ میلیون دلاری رسید.
همچنین بیش از ۵۰ هزار تن مس و محصولات پایین دستی به ارزش ۲۳۵٫۹ میلیون دلار در مدت یاد شده واردات صورت گرفت.
بهمن ماه امسال اعلام شد، ۱۳ پروژه معدنی، صنعتی و عمرانی در بخش مس به ارزش سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به بهره برداری رسید.

ضرورت اختصاص سهم مناسبی از تسهیلات بانکی
رییس هیات عامل ایمیدرو پیرامون ضرورت های این بخش در سال ۱۳۹۷ هم گفت : انتظار می رود سهم مناسبی از تسهیلات بانکی به بخش معدن و طرح های فرآوری معدنی اختصاص پیدا کند و این موضوع یک دغدغه تولید به حساب می اید.
وی پیشنهاد داد: بدهی های دولت به سازمان ایمیدرو از محل واگذاری سهام پرداخت شود و خواستار افزایش حمایت های منطقی از سازمان های توسعه ای از سوی مجلس شورای اسلامی و دولت شد.
کرباسیان یادآور شد: اموال و دارایی های سازمان ایمیدرو در دولت های نهم و دهم ( ۹۲- ۱۳۸۴ ) بفروش رسیده و اکنون تامین مالی این سازمان برای اجرای طرح های توسعه ای سخت و دشوار شده است.
وی تصریح کرد : پاره ای از اوقات برخی تصمیم های اتخاذی توسط مراجع مزبور سبب می شود تا تامین مالی از آنچه که امروز هست، دشوار تر شود.

موضوع تامین مالی با استفاده از اوراق مشارکت بین المللی
معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت پیشنهاد داد: امروز یکی از روشهای تامین مالی بهره گیری از اوراق مشارکت بین المللی و روش فاینانس است که باید از سوی نظام بانکی به مورد اجرا گذاشته شود.
وی گفت: بانک مرکزی جمهوری اسلامی و بانک های عامل هم می توانند مجوز لازم در تسهیل اعتبار سنجی طرحهای صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی و نیز تضمین پروانه معدن و تجهیزات را صادر کنند.
کرباسیان رفع مشکل بیمه های صادراتی اروپایی و افزایش رتبه اعتباری کشور را خواستار شد.

واردات محصولات تولیدی مدیریت شود
رییس هیات عامل ایمیدرو یکی از موضوع های مهم امروز در شرایط اقتصاد مقاومتی را مدیریت واردات برای محصولاتی دانست که در داخل کشور تولید می شود و افزود اکنون با وجود تولید برخی محصولات که به اندازه کفایت در داخل به تولید می رسد و برای آن ایجاد ظرفیت شده، هیچ توجیه ای ندارد.

بورس ها ابزاری برای تامین نقدینگی تولید
معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت: تامین نقدینگی تولید و سرمایه مورد نیاز طرحها از راه اتصال بورس های ایران به بازارهای جهانی و عرضه سهام طرحها در بورس های بین المللی یکی دیگر از ابزارهای فراهم سازی منابع برای تولیدات در بخش معدن و صنایع معدنی است.
به گزارش ایرنا، پیش از این اعلام شد: براساس همکاری میان سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران ( ایمیدرو ) و سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور از سال ۹۳ برنامه اکتشاف ۲۵۰ هزار کیلومتر از مساحت کشور به مورد اجرا گذاشته شد که با صرف ۳۰۰ میلیارد تومان، ذخایر جدید از جمله به میزان ۵۰۰ میلیون تن سنگ آهن، ۴۲ تن طلا، ۶۵ هزار تن عناصر نادرخاکی ، ۲۲ میلیون تن بوکسیت، ۱۰۳ میلیون تن باریت، ۳۰ هزار تن آنتیموان ، ۳۴۵ میلیون تن زغال سنگ کک شو، ۲۰۰ میلیون تن زغال حرارتی کشف ش

 

 

مطالب مرتبط