چین بزرگ‌ترین بازار مصرف سنگ آهن شرکت BHP Billiton

چین بزرگ ترین بازار مصرف سنگ آهن شرکت BHP Billiton / افزایش تولید سنگ آهن شرکت BHPBilliton


شرکت BHP Billiton یکی از بزرگترین تولیدکنندگان سنگ آهن دنیا است. این شرکت در سال ۲۰۱۷ معادل ۲۳۱ میلیون و ۳۵۲ هزار تن سنگ آهن تولید کرد. عمده فعالیت این شرکت در زمینه سنگ آهن مربوط به استرالیا است. همچنین این شرکت بهره‌برداری از یک معدن سنگ آهن در برزیل را نیز برعهده گرفته است.

شرکت BHP Billiton یکی از شرکت‌های پیشروی جهان در زمینه استخراج منابع معدنی است. این شرکت استخراج و فرآیند تولید مواد معدنی، نفت و گاز را انجام می‌دهد. عمده حوزه فعالیت این شرکت مربوط به استرالیا و آمریکا می‌شود و محصولات تولیدی خود را به تمام دنیا ارسال می‌کند. دفتر مرکزی این شرکت در ملبورن استرالیا واقع شده است.

شرکت BHP Billiton دارای ۵ معدن سنگ آهن در استرالیا و یک معدن سنگ آهن در برزیل است. این شرکت طی سال ۲۰۱۷ در مجموع از ۵ معدن استرالیای خود که در قسمت غربی استرالیا واقعا شده است ۲۳۱ میلیون و ۳۵۲ هزار تن سنگ آهن تولید کرد که این رقم نسبت به میزان تولید در سال ۲۰۱۶ رشد ۴٫۴ درصدی داشت. در نمودار ۱ میزان تولید سنگ آهن این شرکت براساس معادن آورده شده است.

شرکت BHP Billiton به‌طور مشترک با شرکت واله دارای معدن سنگ آهن Samarco در برزیل نیز هست. این معدن در سال ۲۰۱۵ معادل ۱۴ میلیون و ۵۱۳ هزار تن سنگ آهن تولید داشت، میزان تولید سنگ آهن این معدن در سال ۲۰۱۶ به ۵ میلیون و ۴۰۴ هزار تن رسید و در سال ۲۰۱۷ نیز بهره‌برداری از این معدن به‌علت مشکلات فنی و عملیاتی متوقف شد. این معدن یکی از بزرگترین معادن سنگ آهن دنیا به لحاظ ذخایر معدنی است.

همچنین ۵ معدن سنگ آهن استرالیا دارای یک سیستم یکپارچه هستند و از طریق خط ریلی به یکدیگر و همچنین به بندر متصل شده‌اند. در این منطقه در مجموع ۱۰۰۰ کیلومتر زیرساخت ریلی وجود دارد. تمرکز این معادن در یک منطقه موجب افزایش ارزش افزوده شرکت می‌شود.

اتصال معادن سنگ آهن این شرکت به بنادر چین موجب شده است که چین یکی از بزرگ‌ترین بازارهای مصرف این شرکت باشد. بازار چین طی ۲ دهه گذشته بزرگ‌ترین بازار تقاضای مواد اولیه در دنیا بوده است و همین امر نیز سبب می‌شود هرگونه تغییری در این بازار بر بسیاری از تولیدکنندگان بزرگ و کوچک دنیا اثرگذار باشد.

شرکت BHP در سال مالی ۲۰۱۷ معادل ۱۸٫۹ میلیارد دلار از محصولات خود را به چین فروخت که این رقم معادل ۴۹٫۳ درصد از فروش کل این شرکت در این سال بود. همچنین شرکت در سال مالی ۲۰۱۶ معادل ۱۳٫۲ میلیارد دلار از محصولات خود را به چین فروخت که این رقم معادل ۴۲٫۶ درصد از فروش کل این شرکت در این سال بود.

این شرکت می‌گوید کاهش رشد اقتصادی چین و درپی آن کاهش تقاضای چین می‌تواند بر فروش محصولات این شرکت اثرگذار باشد و نتایج ناگواری را نیز برای شرکت به همراه داشته باشد. ترکیب محصولات فروخته شده توسط شرکت به چین عبارت بود از: ۶۱ درصد سنگ آهن، ۲۲ درصد مس، ۱۶ درصد زغال سنگ و ۱ درصد نیکل.

 

چین بزرگ‌ترین بازار مصرف سنگ آهن شرکت BHP Billiton

 

 

منبع: فلزات آنلاین

 

مطالب مرتبط