گزارش تحقیق و تفحص از معادن به زودی در صحن علنی ارائه می‌شود

رئیس هیات تحقیق و تفحص از معادن، گفت: در اکثر معادن، برداشت بیش از ظرفیت مجوز و پروانه انجام شده و سازمان امور مالیاتی و گمرک باید فرد صادرکننده مواد خام معدنی را معرفی کند تا مشخص شود این فرآورده‌ها از کدام معادن برداشت شده‌اند.

به گزارش مبین نیوز از خبرگزاری خانه ملت، نادر قاضی‌پور درخصوص آخرین وضعیت گزارش تحقیق و تفحص از معادن و صنایع معدنی، کشور، اظهار داشت: تحقیق و تفحص از معادن کشور به اتمام رسیده و کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گزارش تهیه شده را به مرکز پژوهش‌ها به منظور ویرایش ارجاع داده است.

رئیس هیات تحقیق و تفحص از معادن کشور با بیان اینکه به زودی این گزارش در صحن علنی مجلس شورای اسلامی ارائه می‌شود، گفت: در این تحقیق وتفحص تلاش کرده‌ایم ابتدا مشکلات قوانین را مطرح کنیم که اشکالات کمی وجود داشت در ادامه نیز عملکرد وزارت صنعت معدن و تجارت مخصوصا مدیران استانی بررسی شد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تحقیق و تفحص از معادن کشور باعث شفافیت در روند واگذاری‌ها، اخذ میلیاردها تومان بدهی معدن‌کاران به دولت و لغو هزاران واگذاری شد، ادامه داد: واگذاری‌ها در گذشته در دست عده‌ای خاص بود که با توجه به تحقیق و تفحص انجام شده تعداد آن‌ها کم شده اما نمی‌توان گفت که به صفر رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه در یکی از استان‌ها رئیس تشکیلات بدون مجوز از معادن برداشت می‌کرد، عنوان کرد: در اکثر معادن بیش از ظرفیت مجوز و پروانه برداشت انجام شده، سازمان امور مالیاتی و گمرک باید فرد صادرکننده مواد خام معدنی را معرفی کند تا مشخص شود این فرآورده‌ها از کدام معدن برداشت شده، در این صورت اضافه برداشت معادن را می‌توان مشخص کرد.

رییس هیات تحقیق و تفحص از معادن کشور، در پایان خاطرنشان کرد: در افزایش برداشت‌ها از معادن کشور خام فروشی افزایش می‌یابد، درآمد دولت پرداخت نمی‌شود و خلاف در کشور رواج پیدا می‌کند.

 

 

مطالب مرتبط