واگذاری معادن به بهره‌برداران واقعی

رئیس سازمان صمت سیستان و بلوچستان عنوان کرد؛
واگذاری معادن به بهره‌برداران واقعی


رئیس سازمان صمت سیستان و بلوچستان گفت: طی جلسات گذشته شورای معادن استان به چند معدن غیرفعال مهلت فعالیت مجدد داده و در این جلسه مقرر شد در صورتی که این معادن نتوانسته‌اند مجددا فعال شوند، خلعیت صادر و معادن از طریق مزایده به بهره‌برداران و سرمایه‌گذاران واقعی واگذار شوند.

به گزارش شاتا، محمودرضا رحمتیان در جلسه شورای معادن استان که با حضور استاندار و سایر اعضا برگزار شد، اظهار داشت: مواد معدنی زیربنای اقتصاد و صنعت هر جامعه را تشکیل داده و بشر نیز در طول تاریخ، برحسب نیازمندی‌ها و شناخت خود از این نوع مواد استفاده کرده است.

وی افزود: بخش معدن از عمده‌ترین بخش‌های تامین‌کننده مواد اولیه صنایع محسوب شده و ذخایر غنی موادمعدنی به عنوان یک امکان بالقوه می‌تواند نقش اساسی را در توسعه صنعتی استان و کشور ایفا کرده و راهگشای بسیاری از معضلات خودکفایی صنعتی کشور باشد.

رئیس سازمان صمت سیستان و بلوچستان گفت: بخشی از اختیارات شورای عالی معادن کشور به شورای معادن استان‌ها تفویض شده که استاندار به عنوان رئیس این شورا و رئیس سازمان صمت به عنوان دبیر، مسائل مربوط به معادن را پیگیری می‌کنند.

رحمتیان به موضوع انتزاع معادن اشاره کرد و یادآور شد: انتزاع معادن در سه حالت صورت می‌پذیرد که انصراف بهره‌بردار، پایان مهلت و اعتبار معدن و پایان رسیدن ذخیره معدن است.

وی افزود: در جلسه شورای معادن استان انتزاع سه معدن و سلب صلاحیت دو معدن با رای قاطع و حداکثری اعضا مورد تصویب قرار گرفت و درخواست برداشت جهت پروژه‌های عمرانی نیز با موافقت اعضا به تصویب رسید.

رئیس سازمان صمت سیستان و بلوچستان تصریح کرد: در شورای معادن روندی پیش گرفته شده تا از بهره‌برداران غیرفعال سلب صلاحیت شده و معادن از طریق مزایده به بهره‌برداران واقعی واگذار شود.

گفتنی است که سیستان و بلوچستان بیش از ۳۸۰ معدن دارای پروانه بهره‌برداری دارد و مس، آنتیموآن، طلا، سیلیس، سنگ‌های تزئینی، سنگ آهن، کرومیت، تیتانیوم از جمله مواد معدنی کشف شده در استان است.