برگزاری نخستین نشست شورای عالی سیاستگذاری خانه معدن در سال ۹۷

نخستین نشست شورای عالی سیاستگذاری خانه معدن ایران در سال ۹۷ با حضور رؤسای خانه معدن استان ها و هیأت مدیره برگزار شد.


به گزارش مبین نیوز از شاتا، در این نشست رؤسای خانه معدن تمامی استان‌های کشور در حضور مسؤلان و اعضای هیات مدیره، مهمترین اولویت های کاری و صنفی در سال ۹۷ را بیان کردند.

رییس خانه معدن ایران در ابتدای این نشست گفت: وجود چنین نشست هایی سبب می شود مسیر توسعه بخش معدن در سال جدید با ارایه راهکارها و پیشنهادها هموار و مشکلات معدنکاران با نگاه کلان به اقتصاد کشور رفع شود.

محمدرضا بهرامن از ایجاد نمایندگی خانه معدن در استان خوزستان خبر داد و به اهمیت نقش راهگشایی خانه معدن در سراسر کشور پرداخت و گفت: این روزها همگرایی و نزدیکی تشکلها میتواند در حل مشکلات تولید بسیار موثر واقع شود چرا که بخش معدن نیازمند این است که از تجارب تمامی عوامل تولید و بازیگران آن استفاده کند.

وی افزود: با توجه به همین رویکرد نمایندگی‌های خانه معدن استان‌ها فعالیت می‌کنند و باید سعی شود مشکلات اصلی معادن مطرح تا راهکار مناسبی برای آنها از سوی متخصصان و کارشناسان شناسایی شود.

در ادامه دبیر خانه معدن ایران گفت: تا به امروز برنامه های بسیاری برای توسعه و شکوفایی بخش معدن مطرح شده و قدمهای بزرگی برداشته شده است. اگرچه صد در صد انتظاراتمان برآورده نشده اما سعی شده با ایجاد کمیته‌های تخصصی و انتقال نظرات کارشناسی، معدنکاران تصمیم های مثبت و راهگشایی بگیرند.

غلامرضا حمیدی انارکی افزود: حضور در چنین جمعهایی و بیان مسایل باعث می‌شود تصمیمات سازنده مانند خون در رگهای بخش معدن جاری شود. در خانه معدن در به روی همه باز است و ما هر نقطه نظری را میشنویم.

وی تصریح کرد: شورای عالی سیاستگذاری خانه معدن ایران نیز بر همین مبنا شکل گرفته و امیدواریم جلسات آن در طول سال ادامه یابد و تمامی حاضرین همانند امروز شرکت کنند و نظرات خود را مطرح کنند تا بتوانیم آنها را جمع بندی و در دستور کارمان قرار دهیم.

بهرام شکوری «رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران و عضو هیات مدیره خانه معدن» در ادامه بیان کرد: تشکیل شورای سیاستگذاری با حضور رؤسای خانه معدن استانها در سال ۹۷ اتفاق خوبی است که می‌تواند شروع آن حرکت بزرگی در بخش معدن باشد و مسیر سیاستگذاری‌های بخش معدن در سال جدید را به سمت امیدوارکننده ای هدایت کند.

وی افزود: بخش معدن میتواند با استفاده از تجربیات و مشاوره‌ها به شکل هدفمندی رشد کند و درون خود اشتغالزایی و توسعه را پرورش دهد. مسلما قرار گرفتن معدنکاری بخش خصوصی در چنین مسیری سبب می‌شود هرچه زودتر به توسعه معادن نزدیک شویم و اهداف اصلی بخش معدن و صنایع معدنی برآورده شود.

شکوری تصریح کرد: بنابراین ایجاد شورای عالی سیاستگذاری خانه معدن ایران میتواند در تحقق بخشیدن این اهداف نقش موثری ایفا کند.

 

در ادامه این نشست، علاءالدین میرمحمد صادقی «رییس هیات امنای خانه معدن ایران» افزود: در این سالها همیشه نتیجه جلساتی که خانه معدن ایران برگزار کرده در تصمیم سازی ها مثمرثمر واقع شده و همین حسن نیت سکانداران تشکل باعث شده که عضو خانه معدن بمانم و در جلسات شرکت کنم. شورای عالی سیاستگذاری می تواند فضایی برای تبادل تجارب معدنکاران بخش خصوصی باشد.

وی گفت: در جلسه ای که با رییس مجلس شورای اسلامی داشتیم، آقای لاریجانی خواستند بخش خصوصی ابعاد واقعی تولید کالای ایرانی را بررسی و موانع پیش روی آن را شناسایی و راهکارهای خود را به مجلس پیشنهاد دهد. به نظرم نشست شورای سیاستگذاری خانه معدن می تواند کانونی برای تبادل نظر و تجربه همچنین راهکارهایی در راستای حمایت از کالای ایرانی باشد.

میرمحمد صادقی اضافه کرد: به آقای لاریجانی یادآور شدم برای حمایت از کالای ایرانی نیاز است دولت و مجلس قوانین مزاحم و موانعی که بر سر راه بخش خصوصی است را حذف کند تا فعالان اقتصادی سرمایه خود را در جریان تولید ملی سوق دهند زیرا امنیت اولین فاکتور برای جذب سرمایه محسوب می‌شود.

احمد مراد علیزاده «مدیرعامل پیشین شرکت ملی مس ایران» در ادامه تصریح کرد: خانه معدن با ایجاد کمیته ای تحت عنوان بازنگری قوانین، برخی قوانین مربوط به بودجه و دستورالعمل های اجرایی وزارتخانه را بررسی کند زیرا برخی اوقات وزارت صمت دستورالعمل هایی صادر می کند که مانع فعالیت معدنکاران می شود.

وی افزود: صنایع معدنی صنعتی تکرارپذیر هستند و می توان با ابزارهای موجود در حوزه فولاد و مس حرکت های توسعه ای بیشتری داشته باشیم. از سویی در راستای این اهداف توسعه ای پروانه های بهره‌ برداری معادن باید به عنوان ضمانتنامه های بانکی مورد قبول بانک ها قرار گیرد. از طرف دیگر بهتر است با نگاهی نو اکتشافات معدنی دنبال شود.

 

 

 

مطالب مرتبط