تاثیر منازعات چین و آمریکا بر قیمت جهانی مس

قیمت مس در بازارهای جهانی به پایینترین حد در ۲ سال گذشته و قیمت نیکل به بالاترین حد در ۴ سال گذشته رسید.

پس از تشدید منازعات اقتصادی بین کشورهای امریکا و چین قیمت هر تن مس در بازار لندن با سقوطی کم سابقه به ۵،۶۴۰ دلار رسید که پایینترین قیمت از جون ۲۰۱۷ به حساب می‌آید. همچنین در بازار شانگهای نیز قیمت هر تن مس با افت ۰٫۸ درصدی ۴۶،۰۶۰ یوان به فروش رفت.

جف نگ (مدیر بخش تحقیقاتی آسیای موسسه‌ی Continuum Economics) در مصاحبه با رویترز گفت: این اتفاقات در پی آن می افتد که دولت آمریکا به طور ناگهانی اقدام به افزایش میزان تعریفه‌های تجاری با چین کرد و دولت چین نیز در اقدامی تلافی جویانه قیمت یوان را کاهش داد که این امر موجب پایین آمدن تقاضا در چین و در نتیجه پایین آمدن قیمت مس در بازارهای جهانی شده است. از سویی ادامه روند افزایش تعرفه های اقتصادی بین این دو قدرت اول اقتصاد جهان (آمریکا و چین) ممکن است موجب پایین‌تر آمدن تقاضا برای تمامی کالاهای معدنی از جمله فلزات شود.

در همین حال قیمت فلز نیکل در بازارهای جهانی با رشدی ناگهانی به ۱۱۹،۳۶۰ یوان در هر تن رسید که این بالاترین حد از می ۲۰۱۵ تا کنون است. در بازار لندن نیز قیمت نیکل با رشدی ۲٫۵ درصدی در هر تن ۱۴،۸۰۵ دلار به فروش رسید.

یک مفسر بازار نیکل گفت: بعضی از مردم بر این اعتقادند که دولت اندونزی به عنوان یکی از بزرگترین تهیه کنندگان نیکل جهان تصمیم دارد که قانون ممنوعیت صادرات در این کشور را دو سال زودتر از زمان از قبل اعلام شده (۲۰۲۲) اجرا کند. این اتفاق قطعی نیست اما بعضی سرمایه گذاران در حال قمار با این احتمالند و همین امر موجب بالا رفتن قیمت نیکل شده است.