قطع دسترسی بانک مرکزی و چند موسسه مالی ایرانی به سوئیفت

وزارت خزانه‌داری آمریکا مدعی شد جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی (سوئیفت) دسترسی موسسه‌های ایرانی که در فهرست تحریم‌ها قرار داشتند را قطع کرده است.

به گزارش مبین نیوز از فلزات آنلاین و به نقل از ایلنا اسپوتنیک عنوان کرد: «سیگال مندلکر» معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا مدعی شد سوئیفت دسترسی موسسه‌های مالی ایرانی که در فهرست تحریم‌های ایالات متحده قرار گرفتند را مسدود کرده است.

وی افزود که در این میان، دسترسی بانک مرکزی ایران نیز به سوئیفت مسدود شده است.

معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا مدعی شد نگرانی بابت تلاش اروپا برای ارائه ساز و کار ویژه مالی (اس‌پی‌وی) با هدف کمک به دور زدن تحریم‌های واشنگتن، نداشته و امیدوار است اروپا و آمریکا بتوانند با یکدیگر در این رابطه همکاری کنند.

جامعه جهانی ارتباطات بانکی، موسوم به «سوئیفت» روز دوشنبه (۲۱ آبان ماه) همزمان با بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران، اعلام کرد: دسترسی برخی از بانک‌های ایرانی به این سامانه پیام‌رسان بانکی تعلیق شده است.

سوییفت یک شبکه مالی است که جابه‌جایی پول در مقادیر بالا بین کشورهای عضو در سراسر جهان را تسهیل می‌کند. این سازمان در بلژیک قرار دارد اما در میان هیات مدیره این شرکت مدیران عامل بانک‌های آمریکایی هم حضور دارند.

 

 

مطالب مرتبط