ایران به بازار مصرف بین‌المللی سنگ ورود مناسبی نداشته است

رئیس انجمن سنگ ایران گفت: عمده صادرات سنگ کشور به عراق است، متأسفانه ما هنوز به بازار مصرف استاندارد و بین‌المللی ورود مناسبی پیدا نکرده‌ایم.
ایران به بازار مصرف بین‌المللی سنگ ورود مناسبی نداشته است

به گزارش خبرگزاری فارس از اراک، ابوالقاسم شفیعی ظهر امروز در آئین افتتاح دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ ایران با اشاره به لزوم ایجاد ارزش‌افزوده در حوزه سنگ اظهار کرد: هر مقدار که بتوانیم برای سنگ ارزش‌افزوده ایجاد کنیم، بهتر است، زیرا هیچ عقل سلیمی نمی‌گوید خام‌فروشی خوب است، بارها مقام معظم رهبری، رئیس‌جمهور، دولت و مجلس بر این موضوع تأکید کرده‌اند، اما همچنان شاهد خام‌فروشی هستیم.

وی افزود: باید در خام فروشی ذخایر کشور، مراحل و شرایط بهره‌وری و تعمیرات تکنولوژی را نیز مد نظر قرار دهیم، در سال‌های گذشته میزان تولید سنگ کشور ۱۵ میلیون تن بود که سال گذشته به ۱۰.۵ میلیون تن رسید که تقریباً یک‌میلیون تن آن به‌صورت بلوک صادر شده است.

رئیس انجمن سنگ ایران تصریح کرد: متأسفانه با رکود ۵۷ درصدی ساخت و ساز در کشور، عمده سنگ‌های تولید شده و برش خورده کشور با عدم تقاضا مواجه هستند.

شفیعی بیان کرد: در حوزه فراوری نیز استان مرکزی و شهرستان محلات به بهترین کارخانجات سنگ‌بری مجهز هستند، اما چقدر موفق به سنگ فراوری صادرات شدند، مصارف فراوری سنگ برای صادرات به کلی با سنگ کوه متفاوت است، در زمان دولت هفتم و دولت‌های بعد از صندوق ذخیره ارزی برای نزدیک به ۶۰۰ کارخانه‌ سنگ‌بری ماشین‌آلات وارد کردیم.

وی خاطرنشان کرد: عمده صادرات سنگ کشور به کشور عراق است، متأسفانه ما هنوز به بازار مصرف استاندارد و بین‌المللی ورود مناسبی پیدا نکرده‌ایم.

رئیس انجمن سنگ ایران ادامه داد: برای مقابله با خام‌فروشی و تعطیلی ذوب‌آهن بر سنگ عوارض گذاشته شد، کدام واحد فراوری بدون مواد اولیه مانده بود که این اتفاق افتاد، ما خسارت این کار را دیدیم، دقیقاً از یک‌میلیون و ۷۰۰ هزار تن صادرات به ۵۲۰ هزار تن رسیدیم.

شفیعی افزود: ۲۰ سال برای بازار‌هایی که از دست دادیم تلاش کرده بودیم اما با این کار بازار برای رقبای چینی و ترکی باز شد، در شرایطی که ما نه می‌توانیم LC بگیریم نه LC بدهیم ایجاد چنین خود تحریمی‌هایی درست نیست، ما با چنگ و دندان برای ورود دلار به کشور تلاش می‌کنیم.

وی افزود: انجمن سنگ ۱۰۰ درصد طرفدار فراوری و ایجاد ارزش‌افزوده سنگ است، اما نباید برای جلوگیری از خام فروشی سنگ عوارض سنگین در نظر گرفته شود، این درست نیست که هرکسی که خام فروشی می‌کند تعصب ملی ندارد.

رئیس انجمن سنگ ایران تصریح کرد: صداو سیما یکی از مقصرین در این زمینه است، ۱.۵ سال است که بر اساس بخشنامه وزارت صمت ورود سنگ بریده به کشور ممنوع است، این‌که با یک کارگر در خصوص واردات سنگ بریده به کشور مصاحبه می‌کنند درست نیست، باید از نظرات کارشناسان فعال در این عرصه نظرخواهی کنند.

شفیعی خاطرنشان کرد: پشت برخی از گفته‌ها افرادی هستند که تلاش می‌کنند جلوی صادرات کشور را بگیرند.