شرکتهای فنی و مهندسی ایران در سازندگی سوریه ایفای نقش می کنند

وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان در دیدار با وزیر اقتصاد و تجارت سوریه :

شرکتهای فنی و مهندسی ایران در سازندگی سوریه ایفای نقش می کنند / در نمایشگاه بازسازی سوریه شرکت فعال خواهیم داشت


وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در دیدار با وزیر اقتصاد و تجارت سوریه با تأکید بر ایفای نقش شرکت‌های ایرانی به خصوص در حوزه فنی و مهندسی در سازندگی سوریه،گفت: ظرفیت های خوبی در حوزه های مختلف عمران، داروسازی، نفت، گاز، سد سازی و خودرو سازی داریم و در فعالیت های مربوط به خودرو سازی که قبل تر نیز در سوریه داشتیم، ظرفیت توسعه هر چه بیشتر وجود دارد.

به گزارش مبین نیوز از شاتا، محمد شریعتمداری شب گذشته در دیدار با محمد سامر الخلیل با بیان این مطلب، افزود: یکی از فرصت های تجاری، برگزاری نمایشگاه‌های مختلف تجاری دو کشور است‌ و در نمایشگاه بازسازی سوریه، دهم تا چهاردهم مهرماه نیز ایران شرکت فعال خواهد داشت.
وی حضور در نمایشگاه حوزه زیر ساخت در سوریه و نمایشگاه شهر لاذقیه را نشانگر علاقه ایران به فعالیتهای سازندگی در سوریه دانست و تصریح کرد: پاویون ایران شهریور ماه ۹۷ در شصتمین نمایشگاه بین المللی دمشق برگزار می شود و به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران از حضور سوریه در نمایشگاه های بین المللی کشورمان استقبال می کنم.

شریعتمداری با تأکید بر اینکه باید تجارت آزاد بین دو کشور بدون محدویتی برقرار شود، گفت: برقراری روابط بانکی از جمله روابط کارگزاری، افتتاح شعب بانکهای ایرانی در سوریه و بالعکس و یا ایجاد بانک مشترک(در صورت وجود ظرفیت)، معامله با پول های طرفین، کارکردن با کارتهای بانکی سوریه و بالعکس باید در دستور کار قرار بگیرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان با اشاره به ظرفیت زوار دو کشور ایران و سوریه، یادآور شد: ظرفیتی که زوار ایرانی در سوریه درست می کنند و ظرفیت زوار سوری در ایران، می تواند نقطه قوتی برای تعمیق روابط تجاری باشد.

شریعتمداری در این باره اضافه کرد: در حوزه ساخت شهرک‌های صنعتی تجربیات و پتانسیل خوبی داریم که امکان همکاری گسترده با سوریه را در این حوزه داریم و سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، ایدرو و ایمیدرو آمادگی همکاری در زمینه‌های تخصصی را با سوریه دارند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان در پایان گفت: در سایه اتحاد و یکپارچکی ملت مسلمان و توجه رهبران اسلامی امنیت پایدار در همه سرزمین های اسلامی برقرار خواهد شد.
اختصاص مرکز فروش دایمی محصولات ایران در سوریه و بالعکس
وزیر اقتصاد و تجارت سوریه با بیان اینکه تاجران ایرانی و سوری باید شناخت بیشتری از هم و بازارهای دو کشور پیدا کنند، اضافه کرد: نمایشگاه ها یکی از بهترین راه‌های آشنایی فعلان اقتصادی و تجاری دو کشور است و از حضور ایران در شصتمین نمایشگاه بین‌المللی دمشق که بزرگترین نمایشگاه خاورمیانه از نظر مساحت است، استقبال می کنیم.
سامر الخلیل با اشاره به اینکه آمادگی راه اندازی نمایشگاه تولیدات داخلی سوریه را در ایران داریم، گفت: صنعت سوریه در زمینه کنسرو و روغن بهبود پیدا کرد و تولیدات لباس و پوشاک سوریه رقیب محصولات ترکیه ای شده است.

از ایجاد شعبه‌های بانک‌های ایرانی در سوریه استقبال می کنیم
وی همچنین افزود: اختصاص مرکز فروش دایمی ایران در سوریه و بالعکس می تواند به عنوان یک پیشنهاد بررسی شود.
وزیر اقتصاد و تجارت سوریه همکاری فعال بانکی را لازمه انجام فعالیت‌های تجاری دانست و یادآور شد: از ایجاد شعبه‌های بانک‌های ایرانی در سوریه استقبال می کنیم.
سامر الخلیل راه اندازی شرکتهای مشترک و تولید محصولات مشترک دو کشور را برای توسعه مراوادت تجاری مفید ارزیابی کرد و گفت: شرکت های ایرانی با توانمندی‌های خوبی که دارند شریک سوریه در بازسازی این کشور خواهند بود.

 

 

مطالب مرتبط