معدن، یکی از هسته‌ های کلیدی توسعه استان فارس

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس گفت : این استان به لحاظ معدنی استانی غنی است به‌ طوری‌که در سند تدبیر و توسعه، بخش معدن به‌ عنوان یکی از هسته‌ های کلیدی توسعه استان مطرح‌ شده است.


به گزارش مبین نیوز از شاتا علی همتی در ششمین جلسه شورای معادن استان با اشاره به عملکرد شورای معادن استان افزود: تعداد مصوبات شورای معادن استان ۴۴ مصوبه بوده است که ازاین تعداد ۳۹ مصوبه مصداقی بوده که کاملا اجرائی شده است و ۵ مصوبه توسعه ای بوده و این مصوبات در حال پیگیری می باشد.
دبیر شورای معادن استان فارس در این جلسه گزارشی از آخرین وضعیت معادن خاک نسوز و صنعتی، واحد های کاشی و سرامیک همچنین مصارف و کاربرد های خاک نسوز استان ارایه داد.

وی اظهار داشت: عمده ترین مصرف انواع خاک های نسوز و صنعتی استان مشابه کشور، در تولید انواع کاشی و سرامیک دیوار و کف می باشد .
همتی با اشاره به اینکه سهم استان در میزان تولید انواع خاکهای نسوز و صنعتی درکشور ۴۰درصد درسال۹۵ و ۵۳٫۸۵ درصد در سال ۹۶ بوده است گزارش داد: در سال ۱۳۹۵ میزان تولید انواع خاکهای نسوز و صنعتی در کشور ۴٫۵ میلیون تن بوده در مقایسه با آن استان فارس ۱٫۸میلیون تن و در سال ۱۳۹۶ کشور ۵٫۲ میلیون تن و استان فارس ۲٫۸ میلیون تن بوده است.

وی در خصوص میزان تولید انواع کاشی و سرامیک کشور و استان گفت : ظرفیت تولید کشور در سال گذشته ۶۳۵ میلیون تن است وظرفیت تولید استان نیز در همین بازه زمانی ۴۲٫۳ میلیون تن است که سهم استان نسبت به کشور ۶٫۷ درصد است.

رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان با اشاره به اینکه کشور ما در طی چند سال اخیر در بین ۱۰ تولید کننده اصلی کاشی و سرامیک دنیا قرار داشته است افزود : تولید واقعی کاشی و سرامیک در کشورما در طی چند سال اخیر دچار نوسانات شدید بوده به گونه ای که نسبت تولید به ظرفیت از ۹۴% در سال ۸۷ به ۶۱% در سال ۹۵ کاهش یافته است، علت اصلی این کاهش ناشی از رکود حاکم بر بازار مصرف بوده است .

همتی تصریح کرد : کشور ما از نظرارزش صادرات جهانی این کالا از بین ۲۱۰ کشور در رتبه ۷ قرار دارد که سهم کشور از نظر ارزش حدود ۳۴۵ میلیون دلار و کل بازار جهانی ۱۸ میلیارد دلار بوده است وچین با ۵/۵ میلیارد دلار دارای بالاترین ارزش صادارات و کشور های ایتالیا و اسپانیا با ۴/۴ و۲/۹ میلیارد دلار در رتبه های دوم و سوم هستند .

همتی گزارش داد: در حدود ۶۶% از ظرفیت کاشی و سرامیک استان در دهه ۹۰ ایجاد و راه اندازی شده ودر حدود ۵۰% آن در دولت های دهم و یازدهم محقق شده است .
رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان فارس اضافه کرد : برای تولید هر مترمربع کاشی و سرامیک، در حدود ۱۵ کیلوگرم خاک، مصرف می شود و وزن میانگین هر متر مربع آن ۲۰ کیلو گرم است ( در حدود ۷۵% از هر متر مربع این محصول،خاک معدنی میباشد.

همتی گفت : با توجه به ظرفیت موجود استان،واحد های فعال استانی در حدود ۶۶۰ هزار تن از خاک صنعتی تولیدی استان را فرآوری می نمایند . به عبارت دیگر۲۲% انواع خاک نسوز و صنعتی استان ، در خود استان فرآوری می شود.
وی تاکید کرد : با توجه به نسبت تولید به ظرفیت اسمی کشور که ۶۱% می باشد لذا احداث هرگونه واحد جدید مطلقا باید با نگاه صادراتی باشد.

 

 

مطالب مرتبط