سفر وزیر صمت به لرستان

سفر وزیر صمت به لرستان

تسهیل روند تامین ارز، مواد اولیه و سرمایه در گردش واحدهای تولیدی در دستور دولت


وزیر صنعت، معدن و تجارت در سفر خود به لرستان و شهرستان الیگودرز از واحدهای تولیدی پرند شیمی و فولاد الیگودرز بازدید و ابراز امیداواری کرد که با سیاست های جدید در حوزه فولاد و پتروشیمی شرایط تامین مواد اولیه،تولید و توزیع این محصولات مطلوب تر شود.

به گزارش مبین نیوز از شاتا، محمد شریعتمداری که در جمع خبرنگاران سخن می گفت،با تاکید بر اینکه مشکل عام واحدهای صنعتی منطقه مربوط به تغییرات شرایط تامین ارز در کشور است، افزود: با تصمیمات جدیدی که کمیسیون سیاست گذاری ارزی دولت اتخاذ کرده به تدریج مشکلات تامین ارز واحدهای تولیدی از طریق شبکه «نیما» بیش از پیش رفع می‌شود و واحدهای تولیدی و صنعتی با سهولت بیشتری می‌توانند به منابع ارزی دسترسی پیدا کنند.

وی در همین زمینه به تلاش‌های وزارت صمت برای ترخیص مواد اولیه مورد نیاز واحد های تولیدی که در گمرک معطل مانده نیز اشاره کرد.

شریعتمداری در بخش دیگر سخنانش موضوع آزاد شدن سقف رقابت فولاد در بورس را مورد توجه قرار داد و گفت:با حذف سقف معاملات بورس در فولاد، شرایطی فراهم شده تا به صورت رقابتی، واحدهای تولیدی از مواد اولیه فولاد برخوردار شوند و هیچ رانتی در خط تولید فولاد از ابتدا تا انتهای زنجیره وجود نداشته باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: محصولات مورد نیاز عامه مردم با قیمت گذاری تثبیتی، تحت کنترل نهادهای نظارتی قرار خواهد گرفت و شرایط مطلوب تری را در حوزه تولید و توزیع محصولات فولادی به ویژه مقاطع ساختمانی در آینده نزدیک شاهد خواهیم بود.

شریعتمداری به بازدید خود از دو واحد صنعتی تولید میلگرد و محصولات پتروشیمی اشاره کرد و افزود: واحدهای تولیدی استان کیفیت خوبی دارند، اگرچه از کمبود و نیازمندی های حوزه پتروشیمی گلایه هایی داشتند که این موضوع با برداشتن سقف معامله در حوزه فروش مواد پتروشیمی به ویژه مواد پلیمری در بورس مرتفع شده و از این پس شاهد روان تر شدن بازار و تامین مواد اولیه مورد نیاز واحدهای مختلف تولیدی پتروشیمی خواهیم بود.

شریعتمداری با بیان این که سرمایه در گردش، مشکل عمومی واحدهای تولیدی است، تاکید کرد: موضوع در شورای پول و در دست رسیدگی است. همچنین امیدواریم با افزایش حد اعتباری واحدهای تولیدی در مصوبه شورای پول و اعتبار، این مشکل برای همه واحدهای تولیدی برطرف شود.

وزیر صمت همچنین در بخش دیگر سخنانش با اشاره به وضعیت منطقه الیگودرز گفت: الیگودرز غیر از بخش مرکزی در حوزه های پیرامونی دچار عدم توسعه تاریخی است که باید برای حل این مشکل قدم های جدی تر برداشته شود.

وی ادامه داد: تمدید مدت معافیت مالیاتی مناطق محروم، حوالی الیگودرز که قبلا از فعالیت‌های صنعتی برخوردار بوده است، یکی از کارهایی است که می تواند موجبات جذب سرمایه را فراهم کند.

وی یادآور شد: امیدواریم بتوانیم با تمدید معافیت مالیاتی در برخی نقاط خاص استان، امکان جذب سرمایه گذار را فراهم کنیم.

شریعتمداری همچنین با اشاره به تلاقی سفرش با ایام عزاداری امام حسین(ع) و ماه محرم،گفت: این ایام را به مردم شهید پرور لرستان به ویژه مردم الیگودرز تسلیت می‌گویم.

مطالب مرتبط