بیشتر تجهیزات و ماشین آلات به‌کار رفته در معادن زغال سنگ کشور فرسوده هستند

رئیس خانه معدن ایران در خصوص پيشنهاد انجام تحولات در صنعت زغال كشور گفت:

بیشتر تجهیزات و ماشین آلات به‌کار رفته در معادن زغال سنگ کشور فرسوده و قدیمی هستند و کاربرد خود را از دست داده‌اند.


ماشین آلات معادن زغال سنگ با کمترین بهره وری مشغول فعالیت هستند و علاوه بر اینکه موجب اتلاف وقت و توان نیروی انسانی مجرب و متخصص کشور می‌شود، بهره وری معادن زغال سنگ را نیز به شدت می‌کاهد.

با کمال تاسف اعضای کمیته زغال خانه معدن ایران به این نتیجه رسیده‌اند که وضعیت ایمنی و سلامت کارگران در معادن زغال سنگ کشور در بدترین حالت خود قرار گرفته است؛ به طوری که بیم آن می‌رود هر لحظه اتفاق ناخوشایندی در این معادن رخ دهد و جامعه معدنی کشور را براي چندمين بار عزادار کند.

رئیس خانه معدن ایران گفت: هر حادثه‌ای که در معادن زغال کشور اتفاق بیفتد برابر است با به خطر افتادن جان ده‌ها کارگر و تکنیسین و مهندس از یکسو و از بین رفتن سرمایه های دولت و بخش خصوصی از سوی دیگر که شاید هیچ وقت نتوان تلفات ناشی از این حوادث را جبران کرد و زخم آن تا ابد در تن نیرومند بخش معدن کشور باقی بماند.

بهرامن با تاکید بر فرسوده و قدیمی بودن تجهیزات و ماشین‌آلات معادن زغال سنگ افزود: از طرف دیگر، تجهیزات ایمنی معادن زغال نظیر دستگاه های هشدار‌ دهنده گازهای خطرناک، سیستم های ضدجرقه، تهویه مطلوب و امکانات مربوط به نگهداری از سقف و دیواره های معادن به شدت ناکارآ هستند و هر لحظه بیم آن می‌رود که با انفجاری مهیب یا ریزش سقف و دیواره‌ها، عده‌ای از کارکنان معدن در این انفجارها بسوزند و زیر ده ها تن سنگ و خاک مدفون شوند.

رئیس خانه معدن ایران گفت: بر اساس آمار وزارت صنعت، هم اکنون نزدیک به ۱۰ هزار نفر در معادن زغال کشور مشغول به کار هستند که باید سالانه ۵/ ۲ میلیون تن کنسانتره زغال مورد نیاز برای شرکت ذوب آهن اصفهان را به تولید برسانند. از طرف دیگر با توجه به افزایش ظرفیت این شرکت و طراحی شرکت های دیگر فولاد به روش کوره بلند پیش بینی می‌شود که نیاز کشور به زغال سنگ از گذشته بیشتر شود که لازمه آن سرمایه گذاری در معادن زغال کشور است.

وی پیشنهاد کرد سیاست گذاران معدنی کشور به منظور تولید این ماده معدنی با کمترین حوادث و بالاترین بهره وری برای تجهیز و نوسازی معادن زغال سنگ اقدامات لازم را به عمل آورند و با زنده کردن مطالبات شرکت های زغال سنگ این امکان در اختیار آنها قرار گیرد تا فعالیت های اکتشافی خود را گسترش داده و سطح استخراج خود را بالا ببرند.

بهرامن گفت: ما در خانه معدن ایران گزارش های متعددی در مورد معدن کاری زغال سنگ به وزارت صنعت تاكنون ارائه کرده ايم وبسيار خوشحاليم كه دكتر شريعتمداري
ایمنی در معادن زغال رادر ایران جزو موضوعاتی خاص و ویژه و در اولويت موضوعات قابل بررسي در دستگاه حاكميت قرار دادند.

حادثه معدن زغال سنگ البرز شرقی نیز جزو حوادثی است که نشان می‌دهد نگاه ما در زمینه سرمایه گذاری در معادن باید تغییر کند. البته تنها با افزایش سرمایه‌گذاری در معادن نمی‌توان شاهد کاهش حوادث بود؛ بلکه عامل مهم دیگری به نام آموزش در این میان می‌تواند در کاهش وقوع این حوادث موثر واقع شود.استفاده از تجهیزات جدید می‌تواند در کاهش حوادث اثرگذار باشد، اما نباید فراموش کرد تا زمانی که آموزش نباشد امکان استفاده کارگران از تجهیزات جدید برای کاهش حوادث معدنی وجود نخواهد داشت.

نشست مشترک وزیر صنعت ، معدن و تجارت با کمیته زغال خانه معدن ايران و صاحبنظران با ارزش فعال در اين صنعت ،برای رفع مشکلات تولید و نیز قیمت گذاری این محصول چشم انداز قابل قبولي را براي اين صنعت تعريف مي كند.

خوشبختانه مسائلي كه با حضور رييس كميته زغال خانه معدن ايران در حضور وزير محترم صمت و رييس سازمان ايميدرو، در خصوص نياز مبرم به مبحث آموزش و نياز به سرمايه گذاري در حوزه معادن زغال كشور مطرح شده از جمله پيشنهاد لزوم سرمایه گذاری دراين صنعت به ارزش ۱۶۰۰ میلیارد تومانی و ۲٫۵ میلیارد یورویی در بازه زمانی ۱۵ ساله را ميتوان از اولويتهاي نيازمنديهاي بخش زغال كشور دانست.

 

 

 

 

مطالب مرتبط