فناوري نانو و نقش انرژيهاي خورشيدي در معادن

بهرامن رییس خانه معدن ایران درباره لزوم استفاده از انرژي خورشيدي در معادن عنوان کرد:

وابستگي بي چون و چراي صنعت معدن با انرژي / كسب رتبه پنجم ايران در فناوري نانو در دنيا قابل ستايش است


به گزارش مبین نیوز رییس خانه معدن ایران در خصوص استفاده از فناوري نانو و نقش انرژيهاي خورشيدي در معادن اظهار نمود:

تعیین مزیت های بالقوه و بالفعل استفاده از فناوری نانو در کلیه وجوه بخش معدن از اکتشاف تا فرآوری ضرورتی جدی است و کشورهای صنعتی جهان نیز از این مهم بهره می گیرند.معدن صنعتی است که وابستگی بی چون چرایی با انرژی دارد.

‎ صنعت معدن با توجه به افزایش آلاینده های هوا و افزایش بی رویه دمای کره زمین نیاز به تغییر و تحولی اساسی در منابع تامین انرژی خویش دارد. انرژی خورشید می تواند جایگزینی قابل اعتماد و کارآمد برای انرژی فسیلی به منظور تامین برق معادن باشد.

دسترسی به انرژی روز به روز برای بسیاری از معادن در مناطق متفاوت جهان سخت تر و سخت تر می گردد. معدن و صنایع وابسته به صورت سنتی وابسته به سوخت هایی با پایه فسیلی هستند که به دیزل، نفت، گاز طبیعی و زغال سنگ محدود می گردد و این وابستگی با توجه به نوسانات قیمت و کمبود منابع تجدید ناپذیر، عقلانی به نظر نمی رسد.

محمد رضا بهرامن در خصوص كسب رتبه پنجم ايران در نانو فناوري در دنيا گفت: چند سالی است که دانشمندان و پژوهشگران ایران در حوزه فناوری های نوین گام های موثری برداشته و پیشرفت های درخور توجهی نصیب كشورمان شده است. اهمیت فناوری های نوین بالاخص نانو فناوري نقش بسيار مهمي در توسعه همه جانبه ی کشور داشته .
در بین فناوری های نوین گرچه همه این رشته ها حائز اهمیت است، اما اهميت فناوری نانو از جایگاه ویژه ای برخوردار است. نفوذ فناوری نانو در زندگی اجتماعی نوع بشر به یک انقلاب اجتماعی تشبیه شده است.
به عبارتی دیگر، اکنون فناوری نانو در خط مقدم تحقیقات علمی قرار دارد. اميد است تا خانه معدن ايران بتواند پرچمدار بسترسازي جهت پياده سازي اين فناوري در معادن كشور باشد.

 

مطالب مرتبط