تهیه نقشه کواترنری خاورمیانه از سوی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی تا ۴ سال آینده

رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور اعلام کرد:

تهیه نقشه کواترنری خاورمیانه از سوی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی تا ۴ سال آینده


رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور از انتشار نقشه های کواترنری و ماگماتیسم خاورمیانه در این سازمان خبر داد و گفت‌: این نقشه ها تا سال آینده توسط کمیسیون نقشه های زمین شناسی دنیا منتشر خواهند شد.

به گزارش مبین نیوز از شاتا، راضیه لک با بیان اینکه کمیسیون نقشه‌های زمین شناسی دنیا دارای معاونت های منطقه‌ای و قاره‌ای است، افزود: در آمریکای شمالی کشور کانادا، در آمریکای جنوبی کشور کلمبیا، در اروپا کشور آلمان، در قاره آفریقا کشور کامرون، در آسیا کشور چین، در اوراسیا کشور روسیه و در خاورمیانه نیز ایران از جمله معاونت‌های این کمیسیون است.

وی با اشاره به اینکه در خاورمیانه ایران مسؤول تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی است، تصریح کرد: از سال‌ها قبل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران در این کمیسیون بسیار فعال بوده و نقشه‌های زیادی را برای این کمیسیون تهیه کرده است.

لک، تهیه نقشه تکتونیکی ایران-پاکستان-افغانستان را از جمله نقشه‌های تهیه‌شده از سوی ایران برای این کمیسیون نام برد و ادامه داد: با توجه به رضایت این کمیسیون از نقشه‌های ارایه شده از سوی ایران، تهیه نقشه تکتونیکی خاورمیانه، نقشه سایزموتکتونیک جهان،‌ نقشه متالوژنی خاورمیانه و نقشه زمین‌شناسی خاورمیانه به ایران واگذار شد.

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور تهیه “نقشه تکتونوماگماتیسم خاورمیانه” و “نقشه کواترنری خاورمیانه” را دیگر نقشه‌های تهیه شده از سوی ایران برای کمیسیون نقشه‌های دنیا نام برد و یادآور شد: بر این اساس تهیه نقشه “دگرگونی خاورمیانه” نیز از سوی این کمیسیون به سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران واگذار شده است.

به گفته لک، قرار است با همکاری “کمیسیون فرعی نقشه‌های دگرگونی و ماگماتیسم” کمیسیون نقشه‌های زمین‌شناسی، این نقشه‌ نیز تا ۴ سال آینده تهیه شود. این نقشه‌ها برای کل در مقیاس ۵ میلیونیوم تهیه خواهند شد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر این‌که در حال حاضر در حال تدوین استراتژی برای تدوین این نقشه‌ها هستیم، ادامه داد: در تهیه این نقشه‌ها از همکاری سایر کشورهای منطقه خاورمیانه که اعلام آمادگی کنند، بهره خواهیم برد.

 

 

 

مطالب مرتبط