واحدهای تولیدی سمنان ۹ هزار میلیارد ریال تسهیلات دریافت می کنند

رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان سمنان:

واحدهای تولیدی سمنان ۹ هزار میلیارد ریال تسهیلات دریافت می کنند

 

رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان سمنان از اختصاص حدود ۹ هزار میلیارد ریال به منظور پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی استان در طرح رونق تولید سال ۹۶ خبر داد .
واحدهای تولیدی سمنان ۹ هزار میلیارد ریال تسهیلات دریافت می کنند

 

به گزارش شاتا، بهروز اسودی در شصت و دومین جلسه کارگروه ستاد تسهیل ورفع موانع تولید استان ضمن بیان گزارشی از چگونگی پرداخت تسهیلات طرح رونق تولید سال ۹۶ با اعلام این خبر گفت: در طرح رونق تولید سال ۹۶ ، حدود ۹ هزار میلیارد ریال جهت پرداخت به واحدهای تولیدی استان اختصاص داده شده است.
وی تصریح کرد: از این مبلغ حدود ۶ هزار میلیارد ریال مربوط به تامین منابع مالی وسرمایه در گردش واحدهای تولیدی کوچک ومتوسط وطرح های نیمه تمام و ۳ هزار میلیارد ریال مربوط به بازسازی ونوسازی صنایع ومعادن وصنوف می باشد که به زودی به استان ابلاغ خواهد شد.
رئیس سازمان صنعت ، معدن وتجارت استان سمنان با بیان اینکه هدف نهایی طرح رونق تولید کمک به حفظ اشتغال می باشد اظهار داشت: عملکرد استان در پرداخت تسهیلات رونق تولید با ۳ شاخص مدت زمان تکمیل ثبت نام ، نسبت تعداد واحدهای معرفی شده و تسهیلات گرفته و تعداد واحدهای معرفی شده به بانکها ومبلغ دریافتی ارزیابی خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه آغاز ثبت نام متقاضیان تسهیلات رونق تولید سال ۹۶ از هفته گذشته آغاز شده است اذعان داشت: تاکنون ۵۱ واحد تولیدی در سامانه بهین یاب ثبت نام نموده و۴۲ واحد در مرحله بررسی واعلام به دبیرخانه کارگروه می باشند.
بهروز اسودی در ادامه از امکان تقسیط مجدد بدهی های مالیاتی واحدهای تولیدی استان در طرح رونق تولید سال ۹۶ خبر داد و گفت: دراین طرح بدهی مالیات قطعی شده واحدهای کوچک و متوسط به صورت پلکانی و طبق برنامه مشخص تقسیط خواهد شد.
رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان همچنین از بررسی مشکلات ۳ واحدتولیدی استان در امور مربوط به بانکی ومالیات در این نشست خبر داد.
دبیر کارگروه رفع موانع تولید استان گفت: در شصت و یک جلسه قبلی این کارگروه مشکلات ۴۱۳ واحد تولیدی استان بررسی ودر جهت رفع موانع پیش رو بیش از یک هزار مصوبه به تصویب اعضای کارگروه رسیده است.
بهروز اسودی خاطر نشان کرد در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی ورونق تولید در سال گذشته به ۷۸۰ واحد تولیدی استان مبلغ ۴۳۹ میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید پرداخت شده است.

واحدهای تولیدی سمنان ، ۴۳۹ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده اند
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان گفت: تاکنون ۷۸۰ واحد صنعتی و کشاورزی استان چهار هزار و ۳۹۲ میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید دریافت کردند.

بهروز اسودی با اعلام این خبر افزود: تاکنون ۷۸۰ واحد صنعتی و کشاورزی چهار هزار و ۳۹۲ میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید دریافت کردند که از این تعداد ۵۷۹ واحد کشاورزی با مبلغ هزار و ۲۸ میلیارد ریال و ۲۰۱ واحد صنعتی با سه هزار و ۳۶۴ میلیارد ریال تسهیلات گرفتند.
وی با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید توجه ویژه ای به رفع مشکلات تولیدکنندگان از طریق ارایه تسهیلات رونق و هم‌افزایی حوزههای مختلف داشته است، گفت: در جلسات کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان ، پرونده ۴۱۳ شرکت بررسی شد که هزار و چهار مصوبه به همراه داشت.
رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان سمنان با تاکید بر اینکه تاکنون ۵۰۷ مصوبات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان سمنان عملیاتی شده و ۴۹۷ مصوبه نیز در دست اقدام است، افزود: مشکلات این واحدها نیز در امور بانکی، زیربنایی، مالیاتی، تامین اجتماعی و دستگاه‌های دولتی بوده است.
بهروز اسودی با اشاره به تحلیل فراوانی مصوبات کارگروه رفع موانع تولید استان اظهار داشت: از هزار و چهار مصوبه قبلی این کارگروه ، ۴۶ درصد مربوط به امور بانکی ، ۱۷ درصد امور زیربنایی ، ۱۵ درصد امور مالیات ، ۱۱ درصد امور تامین اجتماعی و مابقی سایر می باشد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان گفت: ۲۰درصد واحد های صنعتی استان با چالش نبود بازار فروش محصولات تولیدی ،کمبود نقدینگی و رکود مواجه هستند.
وی با بیان اینکه واحدهای صنعتی سمنان دچار مشکلات درون و برون ساختاری هستند افزود:۲۰درصد واحد های صنعتی استان با چالش نبود بازار فروش محصولات تولیدی ،کمبود نقدینگی و رکود مواجه هستند.
وی کمبود نقدینگی، مطالبات کارگری و بدهی معوق را از مهمترین مشکلات درون ساختاری واحدهای تولیدی استان سمنان دانست و گفت: از مجموع واحد های صنعتی استان، ۶۶ درصد مشکل کمبود نقدینگی، ۶۳٫۶ درصد دچار مشکلاتی از قبیل مطالبات کارگری و ۵۹ درصد نیز دارای بدهی معوق هستند.
اسودی ادامه داد: نیازبه اصلاح ساختار اقتصادی، سوءمدیریت، بالابودن هزینه‌های تولید و انباشت محصول تولید شده از دیگر مشکلات درون ساختاری صنایع هستند.
وی همچنین به مشکلات برون ساختاری واحد‌های صنعتی و تولیدی استان سمنان اشاره کرد و گفت:۲۸٫۷ درصد با مشکل رکودتولید و ۲۵٫۷۵ درصد با مشکل تأمین نشدن مواداولیه از خارج کشور مواجه هستند.
اسودی ادامه‌داد: واردات بی‌رویه، نبود بازار ‌فروش و مشکلات بخش های صادرات و اداری از موانع رونق برون ساختاری صنایع سمنان است.
وی اضافه‌کرد : باوجود این که کارهای گسترده‌ای برای حل مشکلات صنایع و واحدهای تولیدی استان انجام شده ، اما وضعیت واحدهای مورد بررسی بهبود نیافته و همچنان با چالش مواجه هستند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان یادآور شد: در برخی از موارد حتی با پرداخت تسهیلات رونق تولید ، چالش‌ها و مشکلات هنوز وجود دارند.
وی گفت: بهره‌وری پایین، تداوم تاثیر تحریم‌ها ، عدم مدیریت اثر بخش و کارآمد دیگر مشکلات صنایع استان سمنان است .
صنعت، معدن و تجارت استان سمنان تعهد دارد در سال ۹۶ با پرداخت تسهیلات به ۶۰ طرح معدنی و صنعتی چهار هزار و ۲۰۰ شغل ایجاد کند.

 

 

 

 

مطالب مرتبط