وجود این همه طرح های نیمه تمام نشان دهنده نداشتن استراتژی مدون است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، بهرام شکوری رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران مهمان برنامه تیتر امشب درباره ۷۶ هزار پروژه نیمه تمام در کشور گفت: وجود این همه طرح های نیمه تمام نشان دهنده بی برنامه بودن دولت و نداشتن استراتژی مدون است.


شکوری افزود: ۷۶ هزار طرح نیمه تمام ۷۰۰ هزار میلیارد سرمایه گذاری داشته است که برای تکمیل طرح ها باید بیش از ۴۵۰ هزار میلیارد سرمایه در نظر گرفته شود این درحالی است که با بودجه ۶۰ هزار میلیاردی برای طرح های نیمه تمام در لایحه بودجه ۹۷، دوازده تا بیست سال تکمیل پروژه ها طول خواهد کشید.

 

بهرام شکوری,تیتر امشب,طرح های نیمه تمام,رحیم زارع

 

اگر استراتژی و برنامه مدون داشتیم و مطالعاتی در آمایش سرزمین صورت می گرفت، طرح ها آمایش می شد، پتانسیل منطقه شناسایی و طرح ها با کارشناسی مشخص می شد و نهایتا بودجه لازم در نظر گرفته می شد تا بخش عمده ای طرح ها در بخش خصوصی تعریف شود و سرمایه گذاران داخلی و خارجی نیز برای مشارکت در طرح ها تشویق می شدند تا طرح های نیمه تمام امروز به عنوان معزلی در کشور مطرح نباشد.

شکوری کارشناس اقتصادی گفت: با مشوق هایی که دولت در نظر گرفته انگیزه لازم برای ورود بخش خصوصی وجود دارد و تعامل اتاق با بخش خصوصی بیشتر خواهد شد و بعضی از طرح ها نیاز به حذف دارد و طرح های اجرایی را می توان با همکاری بخش خصوصی اجرایی کرد و از نقدینگی مردم نیز می توان بخشی از طرح ها را اجرایی و عملی کرد.

او افزود: نظارت بر اجرای قانون مهمتر از خود قانون است که در کشور ما انجام نمی شود.

مهدی روانشادنیا کارشناس اقتصادی دیگر مهمان برنامه نیز گفت: اگر حجم نقدینگی موجود در کشور را با وضعیت طرح ها و میزان اعتبارات لازم را ببینیم متوجه می شویم که میزان نقدینگی کشور کفاف اجرای طرح های نیمه تمام را خواهد کرد.

 

بهرام شکوری,تیتر امشب,طرح های نیمه تمام,رحیم زارع

 

تکمیل طرح های نیمه تمام ۲۰ تا ۳۰ سال زمان می برد
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: تا زمانیکه برنامه ریزی مناسب، راه مناسب و قانون دائمی نباشد پروژه های نیمه تمام تکمیل نخواهد شد.

رحیم زارع عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز با حضور در این برنامه درباره طرح های نیمه تمام گفت: برای کم کردن شکاف محرومیت زدایی مجبور هستیم برخی از این پروژه ها را در دست اقدام داشته باشیم. بودجه ۶۰ هزار میلیارد تومانی برای طرح های نیمه تمام کافی نیست. او افزود: آمایش سرزمین در طرح های نیمه تمام علی رغم تاکید در برنامه پنجم و ششم پیش نمی رود و اجرایی نمی شود. با این حساب شاید ۲۰ تا ۳۰ سال طول بکشد که پروژه ها به اتمام برسد بنابراین تا برنامه ریزی مناسب، راه مناسب و قانون دائمی نباشد و نگاه جزیره ای داشته باشیم، پروژه های نیمه تمام به نتیجه نخواهد رسید.

زارع در ادامه گفت: پروژه های فعلی در بودجه ۹۷ علی رغم تلاش مرکز پژوهش های مجلس در صحن کمیسیون تلفیق گفته نشد و مغفول ماند. اگر دولت بار مالی را به عهده بگیرد قطعا شورای نگهبان نیز ایراد نخواهد گرفت.

او افزود: بانک اطلاعاتی متمرکز و روشنی نیز در این پروژه ها وجود ندارد.

 

بهرام شکوری,تیتر امشب,طرح های نیمه تمام,رحیم زارع

 

طرح های نیمه تمام

روانشادنیا افزود: یکی از عوامل این است که ما سعی می کنیم در طرح ها، آرزوها و برنامه ها را بگنجانیم که این موجب افزایش طرح ها بدون توجه به منابع لازم می شود.

او افزود: سرمایه گذاری در طرح های زیرساختی از دو طریق دولت و خصوصی یا مشارکت بخش خصوصی و بین المللی است.

چندسالی است که سازمان برنامه و بودجه برنامه BOT را برنامه ریزی کرده که با توجه به موانع کمتر سرمایه گذاری حاضر به سرمایه گذاری شده است. در دنیا نهاد سازی شده است و از صندوق های تضمین استفاده کرده که شکست سرمایه گذاران را تضمین می کنند که ما در کشورمان نداریم. بانک های توسعه ای نیز به سرمایه گذاران در کشورهای مختلف کمک می کنند که این ریسک پذیری را در کشور نداریم. ترتیبات قاونی نیز در کشور ما نقص دارد.

روانشادنیا گفت: یکی از موانع ما مشکلات در حوزه قانون گذاری و مقرارات است که قانون جامعی در حوزه مشارکت بخش خصوصی و دولتی نداریم و قوانین موجود کفایت نمی کنند.

او افزود: وقتی بودجه طرح های عمرانی به بخش خصوصی واگذار می شود بخش خصوصی از انواع طرح های جمع کردن پشتوانه مالی استفاده کرده از سرمایه های سرگردان استفاده کند.

حتی اگر سرمایه گذار خارجی هم نباشد با مکانیزم درست می توانیم سرمایه های مردم را به درستی هدایت کنیم. باید اولویت بندی ها انجام شود و بعد انجام شود تا به نتیجه برسیم.

مژگان خانلو رئیس بازرگانی سازمان برنامه و بودجه در ارتباط تلفنی درباره برنامه های دولت در تکمیل پروژه های نیمه تمام گفت: دولت در قالب تبصره ۱۹ قانون برنامه و بودجه با کمک مجلس برنامه ریزی داشت که تبصره ۱۹ امسال ویژگی خاص خود را دارد و متفاوت از تبصره های قبلی است.

 

بهرام شکوری,تیتر امشب,طرح های نیمه تمام,رحیم زارع

 

طرح های نیمه تمام

او افزود: تجهیز منابع مالی از جمله ویژگی های تبصره ۱۹ امسال است اما به همراه آورده بخش خصوصی، بانک و سرمایه گذاری پیش بینی شده که به لحاظ اهرمی کردن و هم افزایی می تواند تشویق بخش خصوصی را به همراه داشته باشد.

در آیین نامه اجرایی تبصره ۱۹ بازهم امتیازات ویژه ای لحاظ شده است که با همکاری بخش خصوصی سرمایه گذاری های سرگردان را جذب کند. محاسبات بتخش خصوص نشان می دهد به ازای هر هزار میلیارد تومان آورده دولت ۱۸ هزار فرصت شغلی پایدار ایجاد خواهد کرد.

عزم دولت در تشویق بخش خصوصی و جذب سرمایه گذاری هاست که در مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا نیز اجازه تخصیص قیمت برای توجیه مالی به کارگروه واگذاری بر مبنای فروش داده شده و از ویژگی های مهم مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی این است که امکان ایجاد کاربری های چندگانه با حفظ کاربری اصلی به سرمایه گذار داده که که نقطه قوت برای جذب سرمایه گذاران است.

با مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی، عدم تعقیب قضایی هم به تصویب رسیده که با پیگری های مستمر به نتیجه رسیده است.

خانلو در ادامه گفت: ما نیاز قانون مشارکت دائمی داریم که در مرحله تصویب در دولت و ارائه به مجلس است که مشارکت بیشتر مجلس را می طلبد تا به بخش خصوصی اطمینان بخشی لازم را بدهیم.

سامانه جامع اطلاعات طراح های مشارکتی نیز در حال تدوین است که در مرحله تدوین آیین نامه ها هستیم که در هفته های آینده با مشارکت بخش خصوصی این آیین نامه ها درکارگروه تدوین تنظیم و به بخش خصوصی تقدیم خواهد شد.

 

 

 

مطالب مرتبط