رکورد عرضه آهن اسفنجی در بورس کالا زده شد

آهن اسفنجی در بورس کالا، مسیر خود را بازمی‌یابد:

رکورد عرضه آهن اسفنجی در بورس کالا زده شد


آهن اسفنجی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین حلقه‌های اصلی زنجیره تولید فولاد به‌شمار می‌رود که با تغییرات و نوسانات بسیاری در سال‌های گذشته همراه بوده است.

بروز رسانی شیوه قیمت‌گذاری موجب تعادل بازار می‌شود؛ قیمت‌گذاری آهن اسفنجی بر اساس ابلاغیه صادر شده از سوی معاونت امور معدن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت بدین صورت است که بر اساس آن قیمت آهن اسفنجی حداکثر ۵۰ درصد قیمت فروش نقدی شمش فولاد خوزستان طبق قیمت میانگین عرضه ۱۵ روز گذشته در بورس کالا تعیین می‌شود. معاون امور معدن و صنایع معدنی اعتقاد دارد که نحوه قیمت‌گذاری فوق، تعاملی و توافقی است.

شرکت‌های تولیدکننده آهن اسفنجی نقش اساسی در تعیین شیوه قیمت‌گذاری بر عهده دارند. این تولیدکنندگان دلیل اصلی افزایش قیمت آهن اسفنجی در سال‌های گذشته را کیفیت بالای محصول و نبود تسهیلات در پرداخت واحدهای ذوب می‌دانند. تولید آهن اسفنجی در ایران از پتانسیل فوق‌العاده‌ای برخوردار است؛ به نحوی که تاکنون هر مجموعه تولید آهن اسفنجی به‌واسطه درآمد مطلوبی که رقم زده، موفق به راه‌اندازی واحدهای تولیدی دیگری نیز شده است. در نمودار ۱ تعداد بخش‌های مختلف تولیدی آهن اسفنجی در واحدهای بزرگ کشور از لحاظ تعدد واحدهای تولیدی آهن اسفنجی و سهم آن‌ها از بازار تولید مشاهده می‌شود.

آهن اسفنجی,تولید فولاد,فولاد,بورس کالا

گفتنی است عرضه آهن اسفنجی در بورس موجب جذب سرمایه‌گذاران خواهد شد. در شرایط فعلی و با توجه به عدم همکاری تجاری سایر کشورهای دنیا با ایران به‌دلیل مسائل تحریم و اتفاقات پس از برجام، تنها راه برای فروش بورس کالا است. تولید آهن اسفنجی ایران در رقابتی تنگاتنگ با کشور هند موفق به کسب مقام اول دنیا شد لذا عدم فروش و جذب سرمایه این محصول استراتژیک موجب هدر رفت جایگاه و زحمات سال‌های گذشته خواهد بود.

خوشبختانه در روز شنبه ۱۷ شهریور ماه سال جاری، رقم جدیدی برای عرضه آهن اسفنجی در بورس کالا ثبت شد؛ عرضه ۱۱۰ هزار تنی آهن اسفنجی در بورس نوید بخش آینده روشن این محصول و پیشرفت بورس کالای کشور است. امید می‌رود که با تداوم این سری اقدامات و عرضه کالاهای تولیدی واحدهای صنعتی در بورس علاوه بر قیمت‌گذاری مناسب، شاهد ورود بخش خصوصی و هدایت نقدینگی به حوزه آهن اسفنجی و سایر محصولات فولادی و معدنی باشیم.

 

 

 

مطالب مرتبط