حمایت از تولید بعد از شوک به پول ملی

معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از سیاست های حمایتی دولت و تامین نقدینگی برای تولید خبر داد و افزود: تسریع در امور اجرایی، جلوگیری از بی ثباتی و هدایت نقدینگی به سمت بازار سرمایه از مهمترین سیاست های حمایت از تولید است.

به گزارش مبین نیوز از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، فرشاد مقیمی معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با حضور در تیتر امشب درباره تامین نقدینگی صنایع گفت: بخش عمده ای صنایع کشور با کمبود نقدینگی مواحه بودند که دولت از چندی پیش تامین منابع را در دستور کار قرار داد. به طور مثال طرح رونق در وزارت صمت با همین هدف شکل گرفت. به پیشنهاد وزارت کشاورزی و کار و امور اجتماعی یشنهاداتی در بودجه داده شد و مورد تصویب مجلس قرار گرفت و در تبصره ۱۸ قانون بودجه ۹۷ منابعی پیش بینی شد.

در موضوع صادرات نیز هزار و سیصد میلیارد تومان برای کمک به توسعه واحدهایی که قابلیت توسعه صادراتی دارند در نظر گرفته شده بود که بواسطه کمبود نقدینگی در تولید دولت با همکاری وزارت صنعت معدن و تجارت پیشنهاد داد و در مجلس تصویب شد که البته این کار قبل از شوک جدید بازار صورت گرفت.

 

حمایت از تولید,بهرام شکوری,فرشاد مقیمی

 

 

 

او افزود: با افزایش نرخ ارز مشکلات کمبود نقدینگی در صنعت و بخش تولیدی بیشتر می شود که به دوره بازگشت سرمایه در گردش واحدهای صنعتی برای جبران ماده اولیه و حرکت چرخه صورت می گیرد برمی گردد که تاثیر مضاعف خواهد داشت.

دولت مجموعه سیاست هایی مثل تفویض اختیارات به استان ها گام هایی برداشته است. نکته اصلی این است که ا باید بتوانیم ارزش پول ملی را در کشور به ثبات برسانیم. در ممنوعیت واردات کالا در ۱۳۹ قلم ، فضا را برای تولید و واحدهای متوقف و به ظرفیت رساندن واحدهای تولیدی ایجاد می کند. برنامه های دولت به این صورت بوده که با شناسایی واحدهای تولیدی متوقف و تامین بخشی از سرمایه مورد نیاز و تامین نیروی انسانی به عنوان یک برنامه اصلی در دستور کار قرار داده است و تاکنون ۵ هزار واحد صنعتی که در تولید متوقف بوده اند به چرخه تولید برگشته است.

مقیمی در ادامه افزود: در واردات و صادرات باید مدیریت درست صورت گیرد. برخی دولت ها برنامه ریزی های لازم را در صادرات و واردات دارند بنابراین باید به سمتی حرکت کنیم که سیاست های پولی مهار شود و به ثبات برسد. دولت باید بازار ثانویه را به ارز نیمایی نزدیک کند که این کار به ثبات نزدیک می کند.

بهرام شکوری عضو اتاق بازرگانی ایران دیگر مهمان برنامه گفت: هرچه بنیه اقتصادی کشور قوی تر می شود ارزش و قدرت پول ملی نیز بیشتر می شود. خیلی از کشورهای پیشرفته مثل ژاپن نیز ارزش پول ملی را در زمان هایی کاهش می دهد تا بتواند میزان صادرات را افزایش دهد.

او افزود: افزایش ارز و کاهش ارزش پول ملی در کشور ما نتوانست محرکی برای صادرات شود و دولت نیز نگذاشت صادرکنندگان از افزایش نرخ ارز سودی ببرند و فعالین اقتصادی را مجبور کرد مابه التفاوت را برگرداند.

 

حمایت از تولید,بهرام شکوری,فرشاد مقیمی

در سال ۸۴ میزان نقدینگی کشور ۹۲ هزار میلیارد تومان بود که در ۹۷ نقدینگی به هزار و ششصد و دو هزار میلیارد تومان رسید که ۱۷ درصد میزان نقدینگی بیشتر شده است. سیاست گذاری های دولت های گذشته و دخل و خرج و بودجه دولت باعث افزایش حجم نقدینگی می شود. درآمدهای ما کفاف هزینه ها را نمی کند و ما باید هزینه ها را کاهش دهیم تا به ثبات برسیم.

او افزود: ما باید به سمت جذاب کردن تولید برای سرمایه گذاری پیش برویم و به سمت بهبود فضای کسب و کار و سودآوری بخش خصوصی برویم. حجم نقدینگی در دست مردم را جذب کنیم و بتوانیم نقدینگی را وارد چرخه تولید کنیم.

شکوری گفت: ثبات وقتی صورت می گیرد که برنامه ریزی در صادرات و واردات درست باشد. پیمان سپاری ارزی در صادرات جوابگو نخواهد بود چون امکان ندارد در مدت دو ماه مابه التفاوت ارز صادرات برگردد. خود دولت با اولویت بندی و برنامه ریزی در زیرساخت ها می تواند ثبات و آرامش را به بازار برگرداند.

او افزود: دولت در تصمیمات خود با بخش خصوصی مشورت نمی کند. شکوری گفت: دولت باید از بخش خصوصی کمک بگیرد، از تولید حمایت کند و مالیات این بخش کمتر باشد. زیرساخت ها در حمل و نقل و کشتی رانی فراهم شود تا زمینه برای صادرکنندگان فراهم شود.

وحید شقاقی کارشناس مسائل اقتصادی در ارتباط تلفنی درباره هدایت نقدینگی به سمت تولید بعد از شوک به بازار گفت: واقعیت این است که ما درگیر جنگ چهارم اقتصادی شده ایم. امریکا تنها با ایران درگیر نشده بلکه با ترکیه، چین،ژاپن، ونزوئلا و اتحادیه اروپا نیز درگیری اقتصادی دارد لذا ما نیز درگیر جمنگ اقتصادی هستیم که ماههای آینده نیز ادامه خواهد داشت.

او افزود: وزارت صمت جز مهمترین فرماندهان جنگ اقتصادی است چون بخش صنعت و تولید و هم بخش تجارت به عهده این وزارتخانه است و سیاست گذاری ها نیز بر عهده این وزارت خانه است بنابراین نیازمند وزارتخانه چابک، سریع و هوشمند هستیم.

تولیدکنندگان از گذشته مشکلات عدیده ای در کسب و کار و کمبود نقدینگی داشته اند برخی مشکلات مثل بی ثباتی اقتصاد، پیش بینی ناپذیری اقتصاد نیز به مشکلات اضافه شده که اگر در ماههای آینده نتوانیم با تدبیر لازم در حمایت از تولید ورود کنیم تعدادی از بنگاه های تولیدی بازار را رها خواهند کرد. اگر نتوانیم از تولید حمایت لازم را داشته باشیم تولید قفل خواهد شد.

 

حمایت از تولید,بهرام شکوری,فرشاد مقیمی

هرچقدر قیمت دلار افزایش پیدا کند ارزش پول ملی کاهش می یابد. همانطور که می دانیم، درامدی از افزایش قیمت دلار و نفت عاید دولت می شود بنابراین دولت باید بودجه ای را از این بخش در بودجه سال ۹۸ در نظر بگیرد و آن را وارد بخش تولید کند لذا باید از کالاهای بادوام تولید داخل حمایت کند. با افزایش دلار هزینه مواد اولیه نیز افزایش خواهد یافت بنابراین دولت باید مابه التفاوت قیمت ارز را در تولید هزینه کند.

شقاقی در ادامه گفت: بنگاه های تولید ما به دلیل افزایش هزینه های تولید و به دلیل هرج و مرج در برنامه ریزی به مشکل خواهند خورد. قدرت خرید مردم نیز برای خرید کالاهای خارجی کم خواهد شد بنابراین باید تولید را حمایت کنیم تا قدرت خرید مردم را نیز افزایش دهیم. در حمایت از تولید باید از اتاق و بخش خصوصی نیز کمک گرفت و در تصمیمات مشارکت داشته باشند.

علی سعیدی کارشناس بورس در ارتباط تلفنی درباره نوسان و افت بازار بورس گفت: از سه شنبه هفته قبل و با حرکت عکس بازار ارز بازار بورس نیز روند نزولی داشت. بخشی از سرمایه گذاران حقوقی و شرکت ها برای تامین نقدینگی اقدام به فروش بیشتر داشتند.

او افزود: از ابتدای امسال تا امروز شاخص بورس بیش از ۸۵ هزار واحد افزایش داشته است که نوسانات و افزایش و کاهش شاخص بورس همیشه بوده است. پیش بینی این است که در آینده بازار به تعادل برسد.

او درباره راهکار هدایت نقدینگی به بازار سرمایه گفت: ما ابزارها و نهادهای مالی را معرفی می کنیم از جمله اواراق سکوک اجاره و اوراق مشارکت که برای تامین سرمایه دولت و بخش خصوصی صورت می گیرد. صندوق های جسورانه و صندوق های اختصاصی نیز می توانند از طریق جذب سرمایه عموم سرمایه ها را وارد بورس کنند. بنابراین وظیفه بورس هدایت سرمایه با ابزارهای مالی است که سعی ما این است که سرمایه ها را به بخش تولید هدایت کنیم.

 

 

مطالب مرتبط