چهارمین کنگره جهانی متخصصان جوان علوم زمین در ایران برگزار می‌شود

چهارمین کنگره بین‌المللی متخصصان جوان علوم زمین (YES) ۵ تا ٨ شهریور ماه امسال با حمایت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور با شعار” کاهش مخاطرات زمین و توسعه منابع برای نسل آینده ” در ایران برگزار می‌شود.


 

به گزارش مبین نیوز این کنگره دارای رویکردهای علوم زمین برای جامعه، زمین‌شناسی اقتصادی، زمین‌شناسی زیست محیطی و پزشکی، آب زمین شناسی و تغییرات اقلیم، تکتونیک و مخاطرات زمین شناختی، کاربرد ژئوانفورماتیک در علوم‌زمین و میراث زمین شناختی است.

 

 

شبکه YES یک انجمن بین المللی متشکل از زمین شناسان جوان و تازه کاری است که به طور عمده زیر ۳۵ سال سن دارند و از سازمان های زمین شناسی، دانشگاه ها، موسسات، انجمن ها، سازمان ها و شرکت های خصوصی فعال در این حوزه از کل دنیا در کنار هم گرد آمده اند. این شبکه به عنوان یکی از دستاوردهای برنامه IYPE (سال بین المللی سیاره زمین) درسال ۲۰۰۷ شکل گرفت و سال ۲۰۰۹، با همکاری IYPE و تحت سرپرستی یونسکو، شبکه YES اولین کنگره بین‌المللی خود را در دانشگاه علوم زمین چین در پکن برگزار کرد.

YES قصد دارد با تاسیس یک شبکه جهانی میان رشته‌ای به حل چالش های موجود در رشته‌های علوم زمین بپردازد و گامی نو در جهت تحقق شعار IYPE یعنی “دستیابی به علوم زمین و بهره‌برداری از آن در جهت ارتقای جوامع” بردارد.

چشم انداز شبکه متخصصان جوان علوم زمین، ترویج علوم زمین بین جوانان زیر ۳۵ سال در راستای ارتقای جوامع و دستیابی به توسعه پایدار است. همچنین کمک به جوانان برای احراز مشاغل کلیدی در پست های مختلف و حرکت در راستای شناسایی و بهره برداری از منابع‌طبیعی، حفظ و پایداری محیط زیست از دیگر اهداف این شبکه به شمار می‌رود.

در حال حاضر این شبکه نزدیک به ۱۰ هزار نفر عضو از ۱۲۰ کشور دنیا دارد. تاکنون سه دوره کنگره جهانی در کشورهای چین، استرالیا و تانزانیا به همراه نشست های متعددی با محورهای گوناگون برگزار شده است. از جمله نشست هایی که رییس این شبکه نیز در آن شرکت داشت، می توان به سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین‌المللی علوم زمین در ایران نیز اشاره کرد.

 

 

 

مطالب مرتبط