کشف منابع آب «کارست» در دستور کار سازمان زمین شناسی است

رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی:

کشف منابع آب «کارست» در دستور کار سازمان زمین شناسی است


رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی گفت: کشف منابع آب «کارست» در کشور در دستور کار جدی این سازمان قرار دارد و در این خصوص باید پهنه های مختلفی مورد مطالعه قرار بگیرد.

به گزارش مبین نیوز از ایرنا، راضیه لک در همایش بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن در ارومیه با اشاره به اینکه ایران در منطقه خشک و نیمه خشک دنیا قرار دارد، افزود: سازمان زمین شناسی متناسب با ویژگی های منطقه ای به دنبال کشف منابع جدید آب کارستی و عمیق است.

وی توضیح داد: این منابع به ذخیره آب زیر سنگ های سخت و در حفره های سنگ های آهکی گفته می شود و طبق مطالعات آب قابل ملاحظه ای در این بخش وجود دارد.
رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور اضافه کرد: کارست پدیده ای است که در سنگ‌های آهکی اتفاق می‌افتد و حفره‌ای در آنها ایجاد می‌کند که آب در آنها جمع می‌شود.

لک با بیان اینکه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی کشور برای اولین بار موفق به کشف آب‌های کارستی در کشور شد، اضافه کرد: این آب ها در حال خروج از کشور هستند و باید برای جلوگیری از خروج و استفاده بهینه از آنها برنامه ریزی کرد.

وی با اشاره به اینکه شناسایی دیرهنگام منابع آب های کارستی با از دست رفتن آن مساوی است، افزود: ممکن است با توجه به شیبی که در لایه‌های پایینی زمین وجود دارد، این آب ها از کشور خارج شود.

وی اضافه کرد: منطقه سیلوانای آذربایجان غربی یکی از مناطقی است که تحقیقات زمین شناسی و تامین منبع آب جدید مورد بررسی قرار می گیرد.
در این همایش ۲۶ نفر از فعالان صنعت و ۶ نفر از فعالان معدنی استان با دریافت لوح تجلیل شدند.

مطالب مرتبط