رييس خانه معدن ايران و پيشنهاد بكارگيري نخبگان و شكار مغزها

رييس خانه معدن ايران و پيشنهاد بكارگيري نخبگان و شكار مغزها / جلوگيري از فرار سرمايه ها در راستاي توسعه معدنكاري


به گزارش مبین نیوز و به نقل از روابط عمومی خانه معدن ایران محمدرضا بهرامن رییس خانه معدن ایران گفت: به انجام رساندن كليه برنامه ها و فعاليت هاي صنعت معدنكاري امري ضروري است و در اين ميان تبيين و شناسايي و اعمال روش هاي نوين مديريت ريسك در صنعت معدنكاري يكي از نمونه هاي بارز تحولات نرم افزاري است كه با پيگيري امور پژوهشي و تحقيقاتي توسط نخبگان جوان و متخصصان كشور براي هرچه پوياتر و پيشرفته تر كردن اين صنعت از ضروريات است و در اين ميان نبايد و نمي توان از نقش و تاثير ارتباط تنگاتنگ صنعت و دانشگاه و همچنين كانون هاي تفكر، دانشگاه و نهادهاي مولد انديشه به عنوان حلقه مفقوده اين ارتباط چشم پوشي كرد .

نخبگان با خروج خود از کشور نه تنها سرمایه های عظیمی (دانش) با خود از کشور خارج می کنند، بلکه خسارات جبران ناپذیری بر پیکره اقتصادی کشور وارد می‌کنند. خروج ایرانیان با تحصیلات عالی با رقم ۱۵۰ هزار نفر در سال (بر اساس جدیدترین آمار صندوق بین‌المللی پول) معادل خروج ۵۰ میلیارد دلار سرمایه سالانه از کشور است.

و اما زنگ خطر اصلی زمانی است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا پیش‌بینی کرده‌اند تا سال ۲۰۲۰ نیازمند ۸۰ میلیون نیروی کار متخصص هستند و هر سال حدود ۴ میلیون نخبه را جذب می‌کنند که به نوبه خود می‌تواند خبر از افزایش فرار مغزها در کشورمان با همین روند در سال های آینده باشد.

صنعت معدنكاري كشور بايد بتواند با تكيه بر دانش ، تخصص و توانمندي هاي متخصصان داخلي به عنوان پشتوانه استوار و تاثير گذار ، بيش از پيش تضمين كننده حيات اقتصادي و زمينه ساز توسعه و بالندگي كشور باشد .

 

 

مطالب مرتبط