ضرورت تدوین “ساختار نیازهای بخش معدنی برای ۱۰ سال آینده”

معاون طرح های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو تاکید کرد:
ضرورت تدوین “ساختار نیازهای بخش معدنی برای ۱۰ سال آینده”

معاون طرح های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو بر لزوم تدوین “ساختار نیاز بخش معدن” برای ۱۰ سال آینده تاکید کرد.
به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، “نشست فعال سازی و توسعه معادن کوچک محور توسعه اقتصادی” در ایمیدرو با حضور اردشیر سعد محمدی، معاون طرح های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو، مهرداد اکبریان، رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران، محمدرضا بهرامن، رییس خانه معدن ایران، وجیه ا.. جعفری ، مدیرعامل ایمپسکو و بهرام شکوری رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی برگزار شد. در این نشست که اعضای شورای طرح احیاء فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس حضور داشتند، سعد محمدی بر لزوم تدوین ساختار نیاز بخش معدنی برای ۱۰ سال آینده تاکید کرد به طوری که بتوان با نگرشی جدید از طریق سلسله مراتب، جهت گیری ها و سیاست دهی ها را بهبود بخشید.

وی افزود: حدود ۱۰هزار معدن در کشور داریم که از این میزان ۴ هزار معدن غیرفعال هستند. از ۶ هزار معدن نیز ۵۰۰ معدن بزرگ و مابقی کوچک و متوسط مقیاس هستند. وی تاکید کرد: باید بر روی فعال سازی و توسعه بیش از ۹هزار معدن کار کنیم که این امر نیازمند ایجاد سیستمی با ساختار مشخص است تا بتوان از نتایج آن، استفاده کرد.

سعدمحمدی گفت: نیازمند ایجاد تیم بازرگانی حرفه ای هستیم چرا که بسیاری از معادن کوچک در فروش، بازاریابی و عرضه با مشکل مواجه هستند. به گفته وی، ایجاد چنین تیم کارشناسی می تواند به آنها کمک و مسیر مشخصی را در کشور ایجاد کند. این در حالی است خروجی آن برای وزارتخانه در سیاستگذاری های کشور مورد استفاده قرار گیرد.

بانک اطلاعاتی و کلینیک

معاون طرح های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو بر ایجاد “کلینیک درمانی معدنی” تاکید کرد و گفت: از آنجا که بسیاری از معادن کوچک ما دچار چالش هایی هستند این تیم باید از لحاظ ساختار فنی بتواند کمک های علمی- فنی را به آنها ارائه دهد تا شرایط بهتری را نسبت به گذشته داشته باشند.

وی همچنین یادآور شد: ایجاد بانک اطلاعاتی به منظور یکسان سازی اطلاعات بین همه سازمان ها و تشکل های معدنی از نیازهای این حوزه است.

سعدمحمدی خاطرنشان کرد: شناخت و افزایش ظرفیت ها از دیگر موارد مهم در حوزه معدن و صنایع معدنی است.

محمدرضا بهرامن، رییس خانه معدن ایران،گفت: هدف ما این است که دولت شرایطی را فراهم کند تا معادنی که به هر دلیلی تعطیل هستند یا از ظرفیت کامل خود استفاده نمی کنند را در اختیار خانه معدن قرار دهد تا بتوان آنها را فعال کرد. وی افزود: خوشبختانه در این راستا طرح احیاء، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس ایجاد شد که به اعتقاد اینجانب تاکنون با موفقیت همراه بوده است.

وجیه ا.. جعفری مدیر عامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران هدف حضور افراد حاضر در جلسه را حمایت از معادن فعال و غیرفعال دانست و اظهار کرد: چهار رکن اصلی در این طرح شامل سرمایه گذار، صاحبان معادن؛ که معمولا سرمایه پذیرهستند، دولت؛‌ اعم از سازمان زمین شناسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، ایمیدرو، صندوق بیمه سرمایه گذاری معدنی و… و همچنین تشکل ها و خانه معدن و… هستند که در جهت بستر سازی تلاش می کنند.

طرح دائمی شود

مهرداد اکبریان نیز یادآور شد: شورای احیاء معادن کوچک و متوسط وظیفه دارد بانک اطلاعاتی قدرتمندی ایجاد کند که مباحث معدنی را ارائه دهد. طرح احیاء معادن کوچک و متوسط مقیاس باید دائمی باشد و بودجه مجزا برای آن درنظرگرفته شود. همچنین انجام کار کارشناسی نیز از دیگر نیازهای این حوزه به شمار می آید.

فریددهقانی گفت: در این حوزه صندوق بیمه سرمایه گذاری معدنی می تواند به عنوان کاتالیزور وارد این زنجیره شود. وی ادامه داد: در حوزه معادن کوچک نیز می توان ریسک سرمایه گذاری را کاهش داد و همچنین بررسی های فنی و اقتصادی معادن را با سرعت و دقت بالاتری به سرانجام رساند.

وی یادآور شد: تفاهم نامه ای با شرکت مس در خصوص صدور بیمه نامه ها داریم و در حوزه های دیگر نیز آماده همکاری هستیم.

در این نشست مسائلی همچون افزایش حقوق دولتی، مجوزهای زیست محیطی به ویژه در بخش طلا، فراهم نبودن امکانات زیرساختی، افزایش هزینه های حمل و نقل، عدم استفاده از ظرفیت های موجود در تولید، توجه به معادن مناطق کم برخوردار و لزوم توجه به پژوهش و بهره وری به بحث گذاشته و راهکارهای آن بررسی شد.