موانع اکتشاف پهنه‌های معدنی استان اردبیل برطرف می‌شود

استاندار اردبیل گفت: بخش معدن یکی از محورهای توسعه این استان بوده و بر این اساس موانع حفاری و اکتشاف پهنه‌های معدنی استان باید برطرف شود.

به گزارش مبین نیوز از ایرنا، اکبر بهنامجو در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید اردبیل افزود: برای رفع موانع فعالان بخش معدنی استان این آمادگی وجود دارد تا حمایت لازم از سرمایه‌گذرای در این بخش صورت بگیرد و مدیریت صنعت و معدن استان و فرماندارانی که در محدوده شهرستان آن‌ها پهنه معدنی قرار دارد باید نهایت همکاری را با سرمایه‌گذاران داشته باشند.

وی بر لزوم تعیین تکلیف همه پهنه‌های استان در برنامه زمانبدی مشخص تاکید کرد و گفت: برای رفع موانع پهنه معدنی خلخال نماینده‌ای از سازمان محیط زیست به همراه ملکی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس و خالقی نماینده خلخال به این منطقه سفر کرده و از نزدیک موانع موجود بررسی می‌شود.

او درباره اجرای مصوبات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید افزود: مصوبات این ستاد قابل اجرا بوده و ضرروی است مدیران دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها نهایت همکاری را با سرمایه‌گذاران داشته باشند در غیر این صورت دستگاه قضایی ورود پیدا کرده و برخورد قانونی را انجام خواهد داد .

استاندار اردبیل بیان کرد: نباید پرونده از ستاد تسهیل به مراجع قضایی ارجاع شود چرا که این کار باعث زیر سوال رفتن عملکرد دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها می‌شود .

بهنامجو ادامه داد : مدیران دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها برای خود پرونده سازی نکنند و با عمل به مصوبات ستاد تسهیل، سرمایه‌گذاری در این استان را سرعت بخشند .

از ۲۰ پهنه معدنی شناخته شده کشور سه پهنه در استان اردبیل قرار دارد که توسط سه شرکت سرمایه‌گذاری غیر دولتی از سال ۹۳ عملیات اکتشاف آن‌ها آغاز شده است.

شرکت ایمیدرو سرمایه‌گذار پهنه قزل اوزن به وسعت ۲۰۰۰ کیلومتر مربع و شرکت میدکو سرمایه‌گذار پهنه قره سو-سبلان به وسعت ۱۹۶۹ کیلومتر مربع هستند.

پهنه معدنی باغروداغ هم با سرمایه‌گذاری شرکت صنایع و معادن کوثر به وسعت ۷۸۳ کیلومتر مربع در استان اردبیل فعال است.