دستور وزیر برای تشکیل پایگاه امداد و نجات در معادن زغال سنگ

به گزارش مبین نیوز از روزنامه صمت نادعلی اسماعیلی دهج که برای دوره ششم بازهم بر صندلی ریاست سازمان نظام مهندسی معدن ایران تکیه زد، در این نشست خبر داد محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت برای افزایش ایمنی در معادن دستور تشکیل پایگاه امداد و نجات در معادن زغال سنگ را داده است؛ در این پایگاه‌ها ابزارهای ایمنی، تهیه و تعبیه شده‌اند و بدون تردید ساخت چنین پایگاه‌هایی می‌تواند تا حد زیادی روند امدادرسانی به معدنکاران را تسهیل کند.
در نشست خبری رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران که ۲۶ تیر برگزار شد، وی از معادن به عنوان موتور محرک صنعت کشور یاد کرد و گفت: معادن این ظرفیت را دارند که کشور را از بحران‌های ناشی از تحریم نجات دهند.‌

بازرسی‌های مستمر
اسماعیلی با بیان اینکه ایمنی در معادن یکی از مهم‌ترین موضوع‌های بخش معدن است، گفت: حادثه ناگوار سال گذشته در معدن زمستان یورت آزادشهر باعث شد، تعدادی از هموطنان ما جان خود را از دست بدهند از این‌رو توجه مسئولان برای افزایش ایمنی در معادن دوچندان شد.
به گفته وی نظام مهندسی معدن با کمک وزارت صنعت، معدن و تجارت با جدیت برای حل این مشکلات تلاش می‌کند. اگر کوچکترین خطا در روند فعالیت معدنکاران مشاهده شود مسئولان فنی بدون معطلی به سازمان صنعت، معدن و تجارت گزارش خواهند داد.
وی ادامه داد: ۱۲۵ معدن زیرزمینی زغال سنگ در ایران فعال هستند که در سراسر سال بازرسان نظام مهندسی معدن بر عملکرد آنها نظارت می‌کنند؛ ماه گذشته نیز معادن ۵ استان مورد بازرسی نظام مهندسی قرار گرفت و در زمان کوتاهی، گزارش معادن این استان‌ها به وزارتخانه رفت تا پیش از رخ دادن هر حادثه‌ای مشکلات آنها رفع شود؛ این اقدامات و دقت‌ها باعث افزایش ایمنی در معادن شده است.

تشکیل پایگاه امداد در استان‌های زغال‌خیز
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن با بیان اینکه نزدیک به ۶ هزار معدن در ایران فعال هستند، تصریح کرد: باوجود تمام دقت‌ها باز هم امکان رخ دادن حادثه در معادن وجود دارد و در همین راستا محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت برای افزایش ایمنی در معادن زغال سنگ استان‌های زغال‌خیز، دستور ساخت پایگاه امداد و نجات را صادر کرد که مقدمات اجرای آن فراهم شده است. بناست در این پایگاه‌ها ابزارهای ایمنی تهیه و تعبیه شوند. این طرح اگر اجرایی شود یکی از بهترین اقدامات آقای شریعتمداری خواهد بود.

با تکیه به معادن از تحریم عبور کنیم
وی در ادامه خاطرنشان کرد: یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های فعالان معدنی این است که کشور چگونه می‌تواند از بحران‌های ناشی از تحریم‌ها عبور کند. من برای پاسخ دادن به این پرسش به سخنان رئیس‌جمهوری استناد می‌کنم؛ ایشان بارها اعلام کردند که نمی‌توان منکر مشکلات ایجاد شده در کشور شد اما با یکدلی باید آنها را رفع کرد. به نظر من مشکلات ناشی از تحریم‌ها در بخش معدن کمتر مشاهده خواهد شد.

اسماعیلی با اشاره به پیشرفت ایران در بخش‌های اکتشاف، استخراج و فرآوری، گفت: معدنکاران ما در این بخش‌ها نسبت به سال‌های نخست پیروزی انقلاب اسلامی پیشرفت کرده‌اند. درحال‌حاضر کارهای حساس زیادی انجام می‌دهیم که در آن زمان فکر کردن به آنها برای‌ ما دشوار بود. اگر در دهه ۶۰ به من می‌گفتند طلای ۴ گرم در تن را می‌توانیم استحصال کنیم با شک و تردید به گوینده نگاه می‌کردم در حالی که هم‌اکنون طلای نیم گرم در تن هم استحصال می‌شود.

این مقام مسئول افزود: در بسیاری از شهرهای ما کارخانه‌های فرآوری مس فعال شده‌اند، از این‌رو معتقدیم بخش معدن کمترین صدمه را خواهد دید. معدن، موتور صنعت کشور است و اگر این چشمه به‌خوبی فوران کند این قابلیت را دارد که بخش صنعت کشور را به حرکت درآورد.

وی با بیان اینکه معادن در ایران تامین‌کننده خوراک صنعت هستند، گفت: خوشبختانه معادن فقط نیاز کشور را تامین نمی‌کنند بلکه نگاه فعالان این حوزه بر توسعه صادرات هم است؛ در صادرات مس به موفقیت‌ّهای قابل توجهی دست یافته‌ایم و امیدواریم بتوانیم این آمار را همچنان حفظ کنیم.
به گفته رئیس نظام مهندسی معدن ایران، من بارها در سخنان خود مطرح کرده‌ام که معدن یعنی اقتصاد مقاومتی، اگر روند تولید مواد اولیه معدنی در ایران تسهیل شود دیگر نیازی به کشورهای خارجی نخواهیم داشت.

اسماعیلی دهج با اشاره به موفقیت ایران در زمینه تولید «ید» بیان کرد: در سال‌های نه چندان دور در تولید ید خوراکی با مشکل روبه‌رو بودیم، اما درحال‌حاضر نه تنها نیاز داخل را تامین می‌کنیم بلکه تولیدات ما در سال‌های اخیر به چند کشور اروپایی نیز صادر می‌شود.
این مقام مسئول در ادامه با اشاره به موفقیت‌های اخیر معدنکاران در تولید طلا، گفت: امروز تولید طلا از مرز ۷ تن در سال گذشته و اگر برخی مشکلات در فرآیند تولید بخش معدن رفع شود بدون تردید در ۴ سال آینده با همین میزان گواهی کشف می‌توان آن را ۲ برابر کرد. بر کسی پوشیده نیست که افزایش استخراج طلا نقش اساسی در پویایی اقتصاد ایفا خواهد کرد. این در حالی است که در نخستین سال‌های جنگ تحمیلی، طلا به میزان محدود از معدن مس سرچشمه استخراج می‌شد.
وی گفت: با توجه به آمار، میزان اشتغالزایی در بخش معدن قابل توجه است. این بخش می‌تواند با نفت نیز رقابت کند. بر اساس آخرین آمار، در معدن گل‌گهر بیش از ۴ هزار نیروی انسانی مشغول کار هستند.

روند شکل‌گیری سازمان نظام مهندسی معدن
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن درباره نحوه شکل‌گیری نظام مهندسی معدن، گفت: این سازمان از سوی بخش خصوصی مدیریت می‌شود و فعالیت قانونی خود را به‌طور رسمی از سال ۸۱ آغاز کرده است؛ هم اکنون این سازمان به‌عنوان بازوی کمکی وزارت صنعت، معدن و تجارت تلاش می‌کند وظایفی که قانون‌گذار برعهده آن گذاشته را به خوبی انجام دهد.
وی وظایف سازمان نظام مهندسی معدن را نظارت بهینه بر بهره‌برداری از معادن عنوان کرد.

اسماعیلی دهج ادامه داد: سازمان نظام مهندسی معدن ۵ دوره است که کار خود را دنبال می‌کند و به زودی دوره ششم فعالیت را آغاز خواهد کرد. بر اساس مقرراتی که قانون‌گذار وضع کرده است انتخابات هیات مدیره هر ۳سال در استان‌ها برگزار می‌شود. اعضای این هیات مدیره، ۵ نفر و در برابر منتخبان سازمان نظام مهندسی استان مسئول هستند.

وی درباره چگونگی انتخاب اعضای شورای مرکزی نظام مهندسی، گفت: این شورا حکم قانون‌گذار در سازمان نظام مهندسی را دارد. شورای مرکزی نظام مهندسی معدن، متشکل از ۱۱ عضو است. این اعضا عبارتند از ۴ عضو معدنی، ۳ عضو زمین‌شناس، ۲ عضو متخصص در متالورژی استخراجی و ۲ عضو نقشه‌بردار. ۷ نفر از این اعضا از سوی هیات مدیره استان‌ها و ۸ نفر دیگر از سوی سازمان نظام مهندسی کشور انتخاب می‌شوند که در نهایت از این تعداد ۴ نفر به‌عنوان شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی به وزیر صنعت، معدن و تجارت معرفی می‌شوند.
وی در ادامه گفت: شورای مرکزی ۲ نفر را انتخاب و نام آنها را به وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام می‌کند و در نهایت وزیر یک نفر را از این دو انتخاب و نام آن را به رئیس‌جمهوری می‌دهد و ایشان حکم رئیس سازمان و حکم رئیس شورای مرکزی را صادر می‌کند که خوشبختانه در این دوره این افتخار نصیب من شد.

پای حیثیت مسئول فنی در میان است
این مقام مسئول در پاسخ به این پرسش خبرنگار که آیا ممکن است بین مسئولان فنی و بهره‌بردار، تبانی و به اصطلاح زد وبند شود و مسئول فنی در برخی شرایط از دادن گزارش صحیح امتناع کند، گفت: مدت‌هاست که ما متهم هستیم چرا باید مسئول فنی از بهره‌بردار حقوق بگیرد زیرا این امکان وجود دارد که گاهی از انجام وظایف خود تمرد کند.
وی ادامه داد: ما به دنبال اصلاح این قانون هستیم و تلاش می‌کنیم که بهره‌بردار، حقوق مسئول فنی را هر ۳ ماه یکبار به نظام مهندسی واریز کند و سازمان نظام مهندسی پس تایید گزارش، حقوق وی را پرداخت کند. اگر این مسئله اجرایی شود قدم بزرگی برای حل این مشکل برخواهیم داشت. این مقام مسئول در پایان بیان کرد: باید بگویم بخش عمده‌ای از معادن این مشکل را ندارند زیرا بر اساس قانون اگر مسئول فنی گزارش صحیحی اعلام نکند در صورت بروز حادثه، وی در مظان اتهام خواهد بود. وزارتخانه با دقت این مسئله را پیگیری می‌کند از این‌رو مسئولان فنی متوجه خطیر بودن وظیفه خود شدند و با دقت و وسواس کار را دنبال می‌کنند.

مطالب مرتبط