شاخص بهای تولید کنندگان در گروی نرخ ارز است

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران :

شاخص بهای تولید کنندگان در گروی نرخ ارز است/ نرخ ارز کلیدی‌ترین متغیر در تعدیل و تنظیم صادرات و واردات کالا است


به گزارش مبین نیوز از ایراسین دکتر بهرام شکوری رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی در مصاحبه با پایگاه خبری ایراسین گفت: براساس اظهارنظر برخی کارشناسان سیاست آزاد سازی نرخ ارز می‌تواند امتیازی برای افزایش صادرات غیرنفتی کشورمان به بازارهای هدف دیگر نقاط جهان باشد و از این رو صعود نرخ ارز مهمترین محرک در افزایش صادرات غیرنفتی ایران است که باید از آن بهره کافی برد.

این درحالی است که برخی کارشناسان و فعالان اقتصادی براین باورند که چسبندگی شاخص بهای تولیدکنندگان به نرخ ارز در کشورمان می‌تواند صعودی شدن قیمت دلار را همچون تیغ دولبه‌ای برای صنایع بکار گیرد که بعضا باعث کاهش صادرات غیر نفتی می‌شود و بازارهای داخلی را هم تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

دکتر بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی در این زمینه در گفت‌وگو. با ایراسین افزود: نوسانات نرخ ارز و انحراف آن از مسیرتعادلی، یکی از مهم‌ترین متغیرهای اقتصاد کلان است، که از جنبه‌های گوناگون بخش‌های مختلف اقتصاد را تحت تأثیر خود قرارمی‌دهد، به ‏عبارتی نرخ ارز متغیر کلیدی در تعدیل و تنظیم صادرات و واردات کالا و ورود و خروج سرمایه در یک اقتصاد است.

شکوری در ادامه افزود: از این رو نرخ ارز عامل مهمی در حفظ قدرت رقابتی اقتصاد کشور در بازارهای بین‌المللی بوده و افزایش نرخ ارز می‌تواند موجب کاهش قیمت تولیدات ملی در بازارهای جهانی باشد؛ بنابراین به دنبال آن افزایش صادرات و رقابت پذیری می‌تواند صورت گیرد، اما این امر در شرایطی است که از صفر تا صد یک محصول، قابلیت تولید در داخل کشور را داشته باشد مانند چین، نه ایران که برای تولیدات داخلی محتاج واردات است.

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی معتقد است با توجه به آنکه حدود ۸۰ درصد از واردات کشور را کالاهای سرمایه‌ای و واسطه‌ای تشکیل می‌دهد؛ بنابراین فرآیند صادرات مستقل از واردات نیست. بررسی‏ها نشان می‏دهد که باهر ۱۰ درصد افزایش نرخ ارز، شاخص بهای تولیدکننده ۱ درصد افزایش خواهد یافت.

به گفته وی در چنین شرایطی کاهش ارزش ریال نسبت به دلار، افزایش قیمت مواد اولیه خارجی که نیاز تولیدکننده داخلی است را به دنبال خواهد داشت و در نتیجه افزایش قیمت کالای تولید داخل را به ارمغان می‌آورد. بنابراین اگر ظرفیت کالای صادراتی هر منطقه بر اساس پتانسیل‌ها و زیرساخت‌های موجود در همان منطقه محاسبه شود، با افزایش نرخ ارز، افزایش صادرات ممکن می‌شود.

شکوری در ادامه تصریح کرد: از طرف دیگر با افزایش قیمت دلار، هزینه‌های تولید صادرکنندگانی که ما یحتاج تولید خود را از واردات کالای واسطه‌ای و سرمایه‌ای حصول می‌کنند، افزایش می‌یابد که در این صورت برای جبران مافات، یا قیمت کالا را افزایش می‌دهند که عدم توان خریدار داخلی و غیررقابتی شدن قیمت در بازارهای جهانی را به همراه خواهد داشت و یا کیفیت محصول را به منظور کاهش هزینه‌های تولید کاهش می‌دهد که در این صورت مشتری خارجی رغبت خود را برای خرید آن کالا از دست می‌دهد.

وی تاکید کرد: از سوی دیگر نوسانات نرخ ارز، نوسانات سیاست‌گذاری‌ها را نیز در کشور به دنبال دارد، به‏طوریکه می‌بینیم مواردی مانند تغییر سیاست‏ها، تعدد دستورالعمل‏ها و بخشنامه‏ها طی این چند ماه امکان برنامه‌ریزی را ازواحدهای صادرکننده گرفته، خصوصاً در چند ماه گذشته با تغییرات ناگهانی و سریع نرخ ارز سیاست‌های تجاری مختلف با رویکردهای متفاوتی، گاه حمایتی و گاه محدود ‌کننده، اتخاذ شده است.

شکوری به خبرنگار ما گفت: این چرخه معیوب سردرگمی صادرکنندگان را نیز در پی داشته و بعضا سود و زیان‌های پیش‌بینی نشده‌ای را به بار آورده است. به طوری که در مواردی صادرکنندگان سعی در انبار کردن محصول به امید افزایش سود و در مواردی دیگر به فکر تسریع در صادرات و فروش از بیم کاهش قیمت محصولات در آینده را داشته‌اند.

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران در پایان تاکید کرد: بطور کلی نتیجه افزایش نرخ ارز و همچنین سیاست‌های مقطعی باعث می‌شود تا اینگونه نوسانات سیاست‌گذاری تجاری منجر به تضعیف صادرات کالاهای صنعتی و با ارزش افزوده بالا که پروسه تولید و بازاریابی پیچیده‌تری دارند، خواهد شدو در واقع منافعی از افزایش نرخ ارز به اقتصاد کشورمان تزریق نخواهد شد.

منبع: ایراسین
http://www.irasin.ir/news/597/%D8%B4%D8%A7%D8%AE%D8%B5-%D8%A8%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF-%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%DA%AF%D8%B1%D9%88%DB%8C-%D9%86%D8%B1%D8%AE-%D8%A7%D8%B1%D8%B2-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D9%86%D8%B1%D8%AE-%D8%A7%D8%B1%D8%B2-%DA%A9%D9%84%DB%8C%D8%AF%DB%8C-%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86

مطالب مرتبط