روس ها طرح توليد آلومينا از نفلين سينيت سراب را تكميل مي‌كنند

با امضاي قراردادي بين سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران (ايميدرو) و شركت روسي STG طرح توليد آلومينا از نفلين سينيت سراب اجرايي مي شود.


اين قرارداد به صورت EPC خواهد بود و روس ها در مدت سه تا چهار سال طرح توليد آلومينا از نفلين سينيت سراب را به بهره برداري مي رسانند.

معاون وزير و رييس هيات عامل ايميدرو در مراسم امضاي قرارداد ياد شده گفت: طرح توليد آلومينا از نفلين سينيت يكي از طرح هاي مهم ايميدرو است و به طور حتم از آن حمايت هاي مالي خواهد كرد.

مهدي كرباسيان افزود: طرح مذكور مورد حمايت دولت، وزارت صنعت، معدن و تجارت و ايميدرو است؛ لذا از طرف روسي انتظار اين است كه اين طرح طبق برنامه زمانبندي و به خوبي اجرا شود.

وي تصريح كرد: بر اساس قوانين ايران، براي اجراي طرح ها بايد به لحاظ تامين تجهيزات و همچنين در اجرا تا ۵۱ درصد از ظرفيت هاي ايراني استفاده شود.

كرباسيان ادامه داد: معادن مشابه مانند اين طرح در ايران فراوان وجود دارد و لذا به نظر مي رسد با اجراي طرح توليد آلومينا از نفلين سينيت سراب بتوانيم طرح هاي مشابه ديگري را در اختيار شركت روسي قرار دهيم.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت به روابط خوب ايران و روسيه نيز اشاره كرد و با اشاره به ملاقات روساي جمهور ايران و روسيه و همچنين ديدار مقام هاي بلندپايه وزارت صنعت، معدن و تجارت با مقام هاي روسي گفت: روابط اقتصادي ايران و روسيه در يكي دو ماه آينده دچار تحول جدي خواهد شد.

مديرفلزات غيرآهني ايميدرو نيز در اين مراسم گزارشي از بازديد هيات روسي از پايلوت آذرشهر ارايه كرد.

مجيد پورعطار گفت: با امضاي اين قرارداد ، طرف روسي طبق برنامه زمانبندي و بر اساس قرارداد، دانش فني توليد آلومينا از نفلين سينت را به ايران انتقال خواهد داد.

وي افزود: بر اساس اين قرارداد، ايران تضمين خواهد كرد كه طرح توليد آلومينا از نفلين سينيت سراب را فقط با روس ها تكميل كند و در مقابل نيز طرف روسي تضمين خواهد كرد كه انتقال دانش فني و تكنولوژي كارخانه را به ايران منتقل كند.

 

منبع: ماین نیوز