پتانسیل های تولید و صنعت مناطق مختلف کشور را بهتر بشناسیم / شتاب قابل قبول رشد صنعتی و معدنی

شریعتمداری در دیدار با اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس :

پتانسیل های تولید و صنعت مناطق مختلف کشور را بهتر بشناسیم / شتاب قابل قبول رشد صنعتی و معدنی


وزیر صنعت، معدن و تجارت پتانسیل و توانایی های استانی را در حوزه تولید و معادن بسیار خوب ارزیابی کرد و گفت: حتی در آمار و ارقام این توانایی ها شناسایی شده نیست.

به گزارش شاتا محمد شریعتمداری در نشست با نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون صنایع و معادن تصریح کرد: سرجمع در شرایط فعلی ۱۵ درصد در حوزه صنعت و معدن شاهد رشد و بهبود شراط بوده ایم و این در حالی است که هم رشد صنعتی و هم رشد اقتصادی از شتاب خوبی برخوردار است و نشان می دهد که روند را درست طی می کنیم.
وی تاکید کرد: بر خلاف تصور برخی بخش تجارت در این وزارتخانه مغفول نمانده است بلکه این بخش حلقه وصل فعالیتهای اقتصادی است.
شریعتمداری اضافه کرد: در این حوزه بخش مغفول مانده بخش معدن است و حتما حلقه معدنی را تقویت خواهیم کرد و اولین جلسه بنده نیز در زمینه معدن بود و تاکنون ۳ جلسه را با صاحبنظران و بخش خصوصی در این زمینه برگزار کردیم .

وی تقویت ستاد وزارتخانه را از لحاظ آموزشی و مهارتی، کار بر روی قانون معادن و اصلاح آن و رفع مشکلات درونی و بیرونی را جزو اولویتهای برنامه کاری برشمرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در زمینه جذب سرمایه خارجی در حوزه بیرونی حتما باید به سمت بهبود فضای کسب و کار و بهبود وضعیت ایران در رنکینگهای جهانی حرکت کنیم و نمایندگان مجلس در این زمینه سهم بسزایی بر عهده دارند.

وی در ادامه بر پیگیری و به نتیجه رساندن بسته صادراتی تاکید کرد.
در این نشست اعضای کمیسیون صنایع و معادن حاضر به بیان نقطه نظرات و مشکلات مربوط به حوزه تولید و تجارت در سطح کلان کشور و در حوزه های انتخابیه خود پرداختند.

لزوم توجه به بخش معدن در سیاستگذاریها و برنامه ها
توجه به بخش معدن ، ‌شروع اجرای برنامه کوتاه مدت ارائه شده وزیر به مجلس از مناطق محروم و کمتر توسعه یافته و انجام اقدامات زیر ساختی در بخش معدن ازموارد مورد اشاره نمایندگان در این نشست بود.

لزوم خصوصی سازی در بخش معدن و نیز جلوگیری از خام فروشی به خصوص از سوی دولت ، و پیشنهاد واریز درآمدهای بخش معدن در حساب ویژه خزانه داری و سپس هزینه ۱۰۰ درصدی در توسعه بخش معدن از دیگر موارد مطرح شده در نشست امروز نمایندگان با شریعتمداری بود.
اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس ضمن تاکید بر توجه به توسعه صنعت خودرو در مناطق صنعتی و اشتغال زایی و سیاستگذاری برای صادرات محور شدن این صنعت ، سود بالای بانکی بالای ۲۵ درصدی بدون احتساب معوقات و حدود ۴۰ درصدی با احتساب معوقات را باعث زمن خوردن صنعت دانستند.
از دیگر موضوعات مطرح شده در نشست اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس با شریعتمداری توسعه صادرات به عنوان کلید نجات کشور بود .
در این نشست نمایندگان در زمینه همکاری و کمک به دولت و وزیر صنعت ، معدن و تجارت در برداشتن موانع قانونی و غیر قانونی بر سر راه توسعه صنعتی و تجاری کشور قول مساعد دادند و تصریح کردند که وزیر نباید پاسخگوی کم کاری معاونین باشد .
همچنین غیر ممکن بودن تفکیک بخش بازرگانی از صنعت و معدن از دیگر موضوعات مطرح شده بود و نمایندگان خانه ملت بر لزوم رفع معایب ادغام دو وزارتخانه تاکید کردند.

 

 

مطالب مرتبط