معامله ۱۱۰ هزار تنی فولاد در یک هفته/مبارکه و ذوب آهن در صدر معامله‌کنندگان هفتگی قرار داشتند

معامله ۱۱۰ هزار تنی فولاد در یک هفته/مبارکه و ذوب آهن در صدر معامله‌کنندگان هفتگی قرار داشتند


پس از ۲ هفته نسبتا کم‌ رونق در معاملات فولاد بورس کالا، بازار فولاد تکانی خورد و با حضور مجدد عرضه‌کنندگان بزرگ، تا حدی این بازار رونق را به خود دید.در نگاه اول ممکن است که معاملات ۱۰۰ هزار تنی چندان بد نباشد، اما هنگامی که با سایر هفته‌ها مورد مقایسه قرار می‌گیرد که بیش از ۲۰۰ هزار تن معامله صورت می‌گرفت، چندان جذاب نیست. نکته دیگر حضور مجدد فولاد مبارکه در بازار پس از ۲ هفته غیبت بود. ضمن اینکه ذوب آهن نیز توانست معاملات خوبی را رقم بزند.

به گزارش مبین نیوز از اخبار فلزات، ۲ هفته غیبت فولاد مبارکه در بازار محصولات فولادی کشور، تقریبا صبر مصرف‌کنندگان را نیز لبریز کرده بود و در آشکار و نهان به نحوه عرضه این شرکت اعتراضاتی شده بود. در هفته‌هایی که فولاد مبارکه به‌عنوان یکی از عرضه‌کنندگان حضور داشت، میزان معاملات محصولات فولاد چشم‌گیر بود؛ به‌طوری که در برخی از هفته‌ها میزان معاملات از ۲۰۰ هزار تن نیز فراتر می‌رفت. اما با اتفاقات اخیر در حوزه قیمت‌گذاری محصولات فولادی به‌ویژه در زمینه ورق‌های گرم، به‌نظر می‌رسد که کشمکش‌ها میان تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان ادامه یابد. البته این نکته نیز نباید فراموش شود که به اذعان برخی از فعالان بازار، تعدادی از خریداران محصولات فولادی، مصرف‌کننده واقعی نیستند و این مسأله نیز یک سوی کش و قوس‌های معاملات فولاد است. با این حال مبارکه در بازار حضور یافت و معاملات خوبی را نیز در این بازار رقم زد.

نمودار ۱ نشان می‌دهد که طی هفته گذشته یعنی از ۱۱ تا ۱۶ شهریور ماه سال ۱۳۹۶، حدود ۱۱۴ هزار تن محصول فولادی در بورس کالا عرضه شد که در مقابل آن ۱۳۷ هزار تن تقاضا وجود داشت. اما در نهایت ۱۰۹ هزار تن محصول مورد معامله قرار گرفت. با حضور مجدد فولاد مبارکه در بازار، ۶۰ هزار تن از عرضه فولاد در بازار به محصولات تخت اختصاص داشت که در این میان ورق گرم با ۳۳ هزار تن، بیشترین معاملات را به خود دید. پس از آن نیز تختال به‌میزان ۲۰ هزار تن عرضه شد که تقاضایی در حدود ۳۲ هزار تن داشت و این محصول نیز به‌طور کامل معامله شد. ورق گالوانیزه نیز به میزان ۳ هزار و ۵۰۰ تن عرضه شد که تقاضای آن حدود ۱۱ هزار تن بود و این محصول نیز به فروش رفت. ورق سرد نیز به‌میزان ۲ هزار و ۶۰۰ تن معامله شد و در نهایت، ورق قلع‌اندود نیز در حدود ۴۵۰ تن مورد معامله قرار گرفت.

 

 

محصولات طویل فولادی عرضه شده از سوی ذوب آهن نیز اقبال فراوانی از سوی متقاضیان داشتند؛ به‌ طوری که سبد میلگرد و تیرآهن عرضه شده از سوی این شرکت به میزان ۴۰ هزار تن، مورد معامله قرار گرفت و به فروش رفت. البته میلگرد نیز از سوی فولاد کرمان نیز به میزان ۲۲۰ تن عرضه شد که تمامی این محصول به فروش رفت. در عین حال محصولات نیمه‌ساخته هفته چندان مناسبی را پشت سر نگذاشتند؛ به‌طوری که عرضه‌های شمش بلوم فولاد خراسان و فولاد کاوه جنوب کیش به میزان ۴ هزار و ۵۰۰ تن، بدون متقاضی باقی ماند. حتی در یک مورد نیز فولاد خوزستان نتوانست عرضه ۵ هزار تنی شمش بلوم خود را کامل بفروشد و تنها ۴ هزار و ۴۰۰ تن از آن را معامله کرد. اما سبد شمش فولادی این شرکت با اقبال متقاضیان همراه شد و در مقابل عرضه ۵ هزار تنی، ۱۰ هزار تن تقاضا داشت که در نهایت معامله انجام شد.

نمودار ۲ نیز وضعیت شرکت‌های فولادی را نشان می‌دهد که شرکت فولاد مبارکه بیشترین میزان معاملات را به‌خود اختصاص داد و این شرکت توانست محصولات تخت خود را به میزان ۶۰ هزار تن معامله کند. ذوب آهن اصفهان نیز توانست سبد میلگرد و تیرآهن خود را به‌میزان ۴۰ هزار تن معامله کند. فولاد خوزستان نیز توانست شمش بلوم و سبد شمش فولاد خود را به‌میزان ۹ هزار و ۴۰۰ تن به فروش برساند. فولاد کرمان نیز ۲۲۰ تن میلگرد خود را مورد معامله قرار داد. اما شرکت‌های فولاد خراسان و فولاد کاوه جنوب کیش نتوانستند شمش بلوم خود را به‌ ترتیب به میزان ۲ هزار و ۶۰۰ تن و ۲ هزار تن به فروش برسانند.

 

 

مطالب مرتبط

یک دیدگاه در “معامله ۱۱۰ هزار تنی فولاد در یک هفته/مبارکه و ذوب آهن در صدر معامله‌کنندگان هفتگی قرار داشتند

دیدگاه ها بسته شده است.