آیا تا سال ۲۰۵۰، ورق به نفع زغال سنگ برخواهد گشت؟

به گزارش مؤسسه انرژی آمریکا (EIA) میزان مصرف انرژی جهانی تا سال ۲۰۴۰ با ۲۸ درصد افزایش به ۷۳۶ کوادریلیون BTU خواهد رسید اما از این افزایش زغال سنگ سهمی ندارد و میزان مصرف جهانی زغال سنگ تا سال ۲۰۵۰ نسبتا ثابت پیش‌بینی شده است.


به گزارش مبین نیوز از اخبار فلزات؛ علیرغم این که سوزاندن زغال سنگ یک راه بسیار قدیمی برای تأمین انرژی است، اما عمر صنعتی این سوخت فسیلی به بیشتر از ۱۲۰ سال نمی رسد. با این حال وقتی سخن از انواع منابع تولید برق به میان می‌آید، هنوز هم قابل باور نیست که در حدود ۱۰۰ سال پیش، تنها منبع تولید الکتریسیته، سوزاندن زغال سنگ بوده است. این ماده آلی، با اینکه در سال های اخیر با کم‌اقبالی مواجه شده است، اما همچنان منبع تأمین ۴۰ درصد برق جهان محسوب می‌شود و این درحالی است که مصرف جهانی این سوخت فسیلی، از مرز ۸ میلیارد متریک تن گذشته است. میزان مصرف و پیش‌بینی تقاضای جهانی زغال سنگ طی سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۵۰ بر اساس پیش‌بینی‌های سازمان انرژی آمریکا (U.S. Energy Information Administration) در نمودار ۱ به تصویر کشیده شده است. شایان ذکر است که پیش‌بینی سال ۲۰۱۳ این مؤسسه، روندی کاملا افزایشی برای تقاضای جهانی زغال سنگ تا سال ۲۰۴۰ در نظر گرفته بود که در این پیش‌بینی جدید که هفته گذشته منتشر شد، این نظر اصلاح شده است.

همان‌طور که در نمودار دیده می‌شود، روند افزایشی مصرف زغال سنگ که از حدود سال ۱۹۹۸ آغاز شده بود، تا سال ۲۰۱۳ با نرخ رشد سالانه ۲ درصد ادامه یافت. از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷، نرخ رشد مصرف زغال سنگ به شدت افت کرد. طی این بازه زمانی، نرخ رشد تقاضا برای سوخت فسیلی زغال سنگ، برابر ۰٫۸ درصد در هر سال بوده است. پیش‌بینی EIA تا سال ۲۰۵۰ مبنی بر این است که تقاضای جهانی تقریبا ثابت خواهد ماند. نرخ رشد پیش‌بینی شده توسط سازمان انرژی آمریکا برای این بازه زمانی، به‌طور متوسط معادل ۰٫۱۷ درصد در هر سال است.

 

زغال سنگ,مؤسسه انرژی آمریکا,EIA,میزان مصرف انرژی جهانی

 

این کاهش حدود ۸۰ درصدی در نرخ مصرف زغال سنگ، به دلیل تغییر رویکرد کشورهای مختلف نسبت به سوزاندن زغال سنگ برای تأمین انرژی از یک سو و کاهش قیمت گاز طبیعی از سوی دیگر است. گاز طبیعی، رقیب اصلی سوخت زغال سنگ، مقدار انرژی حرارتی یکسانی تولید می‌کند، اما آلایندگی آن حدود یک چهارم این سوخت فسیلی است. به همین جهت، از نظر حفظ محیط زیست، گاز طبیعی رقابت را برای همیشه از زغال سنگ قدیمی برده است. اغلب کشورهای صنعتی بزرگ به دنبال جایگزینی نیروگاه‌های زغال سنگ خود با منابع پاک‌تر هستند و به همین دلیل گاز طبیعی با اقبال فراوانی روبه‌رو است.

اکنون اگر به مزیت پاک‌تر بودن گاز طبیعی، قیمت کمتر نیز افزوده شود، آنگاه درک منحنی تقاضای جهانی زغال سنگ آسان تر خواهد شد. علی‌رغم این که پیش‌بینی این مؤسسه، حاکی از افزایش مصرف جهانی انرژی تا ۷۳۶ کوادریلیون BTU است، اما زغال سنگ از این ۲۸ درصد تقاضای اضافه شده بی‌بهره خواهد ماند. پیش‌بینی می‌شود که بیشترین سهم از این رشد تقاضا، متعلق به انرژی‌های تجدیدپذیر (بادی، خورشیدی و…) باشد چرا که نرخ رشد میانگین آن طی سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۴۰ معادل ۲٫۳ درصد در نظر گرفته شده است.

 

 

 

مطالب مرتبط