طلای جهانی رنگ باخت

قیمت طلا در بازارهای جهانی در آغاز مبادلات امروز دوشنبه تحت تاثیر افزایش ارزش دلار آمریکا قرار گرفت و با کاهش روبرو شد.


 

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از پایگاه خبری بورس کالای ایران، قیمت طلا که روز جمعه نزدیک به بالاترین سطح خود در یک سال اخیر رسیده بود، امروز دوشنبه بار دیگر با کاهش همراه شده است. علت اصلی افت قیمت طلا، افزایش ارزش دلار و کاهش تقاضای این فلز گرانبها بوده است.

قیمت هر اونس طلادر بازارهای بین المللی امروز با ۰.۷ درصد کاهش به ۱۳۳۷ دلار رسیده است.قیمت طلا روز جمعه برای لحظاتی به بیش از ۱۳۵۷ دلار رسیده بود که بالاترین رکورد از اوت ۲۰۱۶ میلادی بوده است.

تصمیم رهبر کره شمالی برای عدم شلیک موشک بالستیک موجب تقویت ارزش دلار آمریکا در بازارهای بین المللی شده است.

در حالی که آمریکا از شورای امنیت سازمان ملل خواسته است تا امروز دوشنبه درباره پیش نویس تحریم های جدید علیه کره شمالی رای گیری کند، پیونگ یانگ نسبت به اعمال هرگونه تحریم جدید هشدار داده و گفته است که آمریکا بهای سنگینی را خواهد پرداخت.

به نظر می رسد ادامه نگرانی های مربوط به اوضاع کره شمالی و همین طور سقف بدهی های دولت آمریکا می تواند تاثیر زیادی بر روند قیمت طلا در کوتاه مدت داشته باشد.

ویلیام دادلی رئیس فدرال رزرو نیویورک نیز در تازه ترین اظهاراتش تاکید کرد: هنوز خیلی زود است که درباره افزایش نرخ بهره فدرال رزرو طی ماه های آینده پیش بینی کنیم.

وی به اوضاع نگران کننده فعلی اقتصاد آمریکا اشاره کرده است.

سه منبع آگاه نیز اعلام کردند که بانک مرکزی اروپا در تازه ترین نشست خود موافقت کرده است تا برنامه کاهش خرید اوراق قرضه را به زودی آغاز کند.

برگزاری نشست بانک مرکزی انگلیس طی روزهای آینده می تواند تاثیر زیادی بر نوسانات نرخ ارز و قیمت جهانی طلا داشته باشد.​میزان ذخایر طلای صندوق اس پی دی آر نیز با ۰.۲۸ درصد کاهش به کمتر از ۸۳۴ تن رسیده است.

طی روزهای آینده به نظر می رسد آمارهای تورم آمریکا که قرار است پنجشنبه منتشر شود و همین طور اعلام سیاست های پولی بانک مرکزی انگلیس می تواند تاثیر زیادی بر نوسانات قیمت طلا داشته باشد.

به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی، امارهای تورم آمریکا تاثیر زیادی بر گمانه زنی های مربوط به افزایش نرخ بهره فدرال رزروخواهد داشت.

آمارهای مهم اقتصادی ژاپن و کانادا نیز طی روزهای آینده اعلام خواهد شد. شاخص اعتماد تجاری استرالیا و نرخ تورم ماهیانه انگلیس نیز اعلام می شود.

 

 

 

مطالب مرتبط